Mehmet Akif Priştine'de anıldı

Priştine Yunus Emre Kültür Merkezinde Mehmet Akif Ersoy ölümünün 75. yılında bir konferans ile anıldı.

Mehmet Akif Priştine'de anıldı

Priştine Yunus Emre Kültür Merkezinde bugün Mehmet Akif Ersoy ölümünün 75. yılında bir konferans ile anıldı. Türkiyeli şair yazar Mustafa Özçelik, Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Şarkiyat Bölümü Başkanı Prof. DR.Abdullah Hamiti ve Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina’nın, Mehmet Akif Ersoy’un kişiliği ve edebi yaşamı konusunda yaptıkları konuşmaları, konferansa katılanlar tarafından büyük ilgiyle dinlendi.

 

Panelin açılışını Yunus Emre Kültür Merkezi Başkanı Doçent Dr. İsmet Biner yaptı. Mehmet Akif Ersoy’un ata yurdunda milli şair olarak anılması için bir araya gelindiğini söyleyen Biner, Mehmet Akif’in Türkiye ve Kosova için büyük bir şahsiyet olduğunu belirtti. Biner, Mehmet Akif’in geride şiirler kadar güzel hayat bıraktığını, hayatı kadar da bizleri güzel şiirlerle beslediğini vurguladı.

Konferans, Türkiye Cumhuriyeti’nin İstiklal Marşını kazandıran büyük şair Mehmet Akif’in yaşamı, şahsiyeti ve edebi yaşamına ışık tutan bir sinevizyon gösterimiyle başladı.

Sinevizyon gösterimi ardından Türkiyeli şair yazar Mustafa Özçelik, “Yaşayan Mehmet Akif” konulu bir konuşma yaptı. Mehmet Akif’in hepimizin kahramanı olduğunu konuşmasında belirten şair yazar Özçelik, Mehmet Akif’in hayatı boyunca özgürlüğü savunduğunu, haksızlığa karşı çıktığını, moral değerlerin yeniden dirilmesi için mücadele ettiğini belirterek,  bu hususların sadece bir millet için değil bütün insanlık için geçerli hususlar olduğunu, insanlığa mesaj sunan evrensel bir yürek olarak onun selamlanması gerektiğini vurguladı. 

Özçelik, “Akif çok güçlü bir şairdi ve bundandır çok sevildi. Mehmet Akif gibi bir kalem ehlinin şiiriyle yıkılmakta olan bir İmparatorluğun insanları arasında yeniden umudu, inancı, vatan sevgisini, hürriyet duygusunu, kardeşlik fikrini yeşertebilmesi çok önemli bir hadisedir” dedi.

Akif manevi bir komutandı

“Milli mücadele hareketlerine moral aşılamak için vaaz veren bir adam olduğu ve bu sebepten milli mücadele güveni duyulmayan her bölgede Akif’in konuşma yapması için davet edildiği bilinmektedir. Akif’in camilerde yaptığı vaazlar, ordu komutanları tarafından çoğaltılarak, cephelere dağıtılıp askerlerde yeniden direniş gücü, vatan sevgisi canlanmıştır. Burada Akif’in manevi bir komutan olduğu da söylenebilir” dedi Mustafa Özçelik.

Konuşmacı, Akif’in ata yurdunu hiçbir zaman unutmadığını, yüreğinin hep burada olan bir insan olduğunu anlatarak, Safahat kitabında Prizren’den, İpek’ten bahsedilen bölümlerin yer aldığını belirtti.

Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Şarkiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Hamiti de Anadili olmamasına rağmen, Türkçe hazırladığı tebliğinde şunları söyledi: “ Mehmet Akif hümanist duygulara sahip bir insandı. Tek yapmak istediği şey, gerçekleri ortaya koyup, haksızlıklara karşı gelmekti. Bu yüzden Akif’i yalnız İslamist gözüyle bakanlar büyük hata yapanlardır. Akif ileri görüşleri ortaya koyan bir şair ve mütefekkir olduğunu kendi şiirleriyle kanıtlamıştır. Akif, Türk Tarihinin belki de en bunalımlı döneminde yaşadı. Onun yaşamı Osmanlı İmparatorluğunun çöküş ve Türkiye Cumhuriyetinin doğuş devresine şahit olmuştur”.

Akif’in din anlayışından da bahseden Profesör Hamiti, amacının İslam fikrini yaymak ve asırlardır sefalet içinde yaşayan Müslümanları uyandırmak ve memleketin acil meseleleriyle ilgilenmesi olduğunu vurguladı. 
Konuşmacı, yüksek kültüre ve büyük iradeye sahip olan Mehmet Akif’in, memleketi, milleti bu gafletten kurtarma yolunu ilimde gördüğünü ve ezilmiş insanların kurtuluş yolunun bu olduğuna inandığını vurguladı. Akif’in şiirleri ve nesirlerinin yaşadığı dönemin maddi ve manevi panoramasını oluşturduğunu söyleyen Profesör Hamiti,  bu eserleriyle halkı eğitmeyi hedeflediğini ileri sürdü.

Akif’i Akif yapan adamlığıdır

Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina da Akif’le ilgili konuşurken, “Akif’i Akif yapan sadece şiiri değil, Akif’i Akif yapan onun adamlığıdır. Mehmet Akif, adam gibi adamdı. Milli Marşın şairi olan Akif  Arnavut kökenli olmasına rağmen, edebiyatımızda çok önemli bir şahsiyettir ve Mehmet Akif’i anlamak, Mehmet Akif’e Türk demek, Arnavut demek gerçekten yakışmaz” dedi.

Profesör Morina, Mehmet Akif’in büyük bir insan olduğunu, ona Türk’tür, Arnavut’tur demenin yakışmaz olduğunu belirterek, önemli olan büyük bir misyoner, şair olması, bize yön veren ve adam gibi adam biri olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. Profesör İrfan Morina konuşmasında Mehmet Akif’in Avrupa ve Kosova gezilerine değinerek, şiirlerinde verdiği mesajları da iletti.

Konuşma ve tebliğler ardından konferans devamında “Uğur Böceği” Tiyatrosu üyeleri ve ‘Sami Frasheri” Lisesi öğrencileri Ceyda Safçı ile Ebru Jılta gitar eşliğinde Mehmet Akif’in şiirlerini seslendirdiler. Daha sonra Mehmet  Akif konulu makale yarışmasında, Priştine üniversite öğrencisi Güler Dağlı’nın birinciliği kazandığı açıklandı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 23:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13