Mehmet Akif'in Hamamönü'ndeki evi yenilenecek

TYB’nin, Tacettin Dergahında düzenlediği Mehmet Akif’i anma programında konuşan D. Mehmet Doğan, ‘‘Burası Türkiye’nin bir kimlik merkezi olarak yeniden inşa edilecek’’ dedi.

Mehmet Akif'in Hamamönü'ndeki evi yenilenecek

TYB’nin, Tacettin Dergahında düzenlediği Mehmet Akif’i anma programında konuşan D. Mehmet Doğan, ‘‘Burası Türkiye’nin bir kimlik merkezi olarak yeniden inşa edilecek’’ dedi.

Akif’i vefatının 82. yılında anan TYB’nin, 40 yıldır bu programı istikrarlar sürdürdüğünü belirten Doğan, ‘‘1978’de buraya ilk geldiğimizde, terk edilmiş vaziyetteydi. Akif’i anmak için ısrarlıyız ve kararlıyız’’ ifadelerini kullandı.

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 82’nci yılında Milli Mücadele sırasında ikamet ettiği ve milli marşın yazıldığı Tacettin Dergâhı’nda Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği programla anıldı.

Programa TYB ve birçok öğrenci katıldı.

Program Kur’an’ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Program açılışında konuşan TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Taceddin Dergahı’nın Akif’in yeri ve yadigarı olduğunu söyleyerek sözlerine başladı.

Arıcan, “TYB kurulduğu günden itibaren Akif’i kendisine öncü kabul etmiştir.

Akif’in ve İstiklal Marşı’nın unutturulmak istendiği dönemlerde TYB Akif’i anma törenleri ile mücadele vermiştir” dedi.

Arıcan, “Bizim için Akif; ilim, irfan, ahlak yolculuğumuzun önemli öncülerindendir. TYB Mehmet Akif’in “Asım’ın nesli” olarak hedef koyduğu ümit var olduğu nesli yetiştirme çabasını, TYB ocağında tüttürmeye çalışmıştır. Bugünden sonra Mehmet Akif’i daha iyi tanımak, tanıtmak ve anlamak gayreti içerisinde olmalıyız. Böyle bir gayretimiz var mıdır? Böyle bir gayret içerisinde olan kaç kurum ve kuruluş vardır? Hiçbir beklenti olmaksızın Akif’i anlamak ve anlatmak çabalarımız ne kadardır? Açıkça ifade etmek gerekirse; Akif’in hem ölüm yıl dönümünde, hem de İstiklal Marşı’nın kabul yıl dönümünde Taceddin Dergâhı’nda resmi tören düzenlenmesinin TYB ve özellikle kurucu Genel Başkanımız Mehmet Doğan’ın hasbi çabaları ile gerçekleşmektedir” diye konuştu.

“Akif sadece bir şair değildir, coğrafyamız için ümmet ve millet için en önemli değerimizdir” diyen Arıcan, “Bilgeliğimizin, hikmetimizin, irfanımızın en önemli münevveridir. Akif hayattayken de bu milletin yanlış tutum ve davranışlarına kızıyor, haykırıyor yetmiyor isyan ediyordu. Değişen bir şey yine yok, tefrika kol geziyor, cehaletimiz diz boyu. Akif bugün için bir insan olarak her açıdan örnek alınacak bir şahsiyettir. Kibirsiz, gurursuz gerçek anlamı ile yerli ve milli üstün bir ahlak abidesi idi. Akif’i örnek gösterecek filmler yapılmalı; hikâyeler, romanlar yazılmalıdır. Akif ile ilgili eserleri farklı dillere çevirmeliyiz. Bunun zamanı geldi de geçiyor bile” diyerek sözlerini noktaladı.

Programda söz alan Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan ise Mehmet Akif’in vefatı üzerinden 82 yıl geçtiğini hatırlatarak, 82 yılın 40 yılında TYB’nin Akif’i anmak için Ankara’da Taceddin Dergahı’nda nöbet tutmaya devam ettiğini söyledi.

Doğan, “1978 yılında aynı bugün gibi soğuk bir kış gününde ilk defa Taceddin Dergahı’na geldiğimizde burayı terk edilmiş vaziyette bulduk. 1974’te müze yapılmasına rağmen o günün şartlarında korunamıyordu. Bina bakımsız ve bazı camları kırıktı. O yıllarda bu müze evini ziyaret etmek zordu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.tyb.org.tr/mobi/mehmet-akifin-hamamonundeki-evi-yenilenecek-36639h.htm

YORUM EKLE

banner19

banner13