Mehmed Şevket Eygi: Kendi okulu olmayan çoğunluk zillete mahkûmdur

'Enderun Sohbetleri' adıyla Cağaloğlu’nda başlayan toplantıların ilk konuğu tanınmış gazeteci, yazar ve fikir adamı Mehmed Şevket Eygi oldu.

Mehmed Şevket Eygi: Kendi okulu olmayan çoğunluk zillete mahkûmdur

Basın, yayın ve kültür dünyasının ilk merkezi olan Bâbıâli’de yeni bir sohbet toplantısı başladı. “Enderun Sohbetleri” adıyla Cağaloğlu’nda Babıali Lokantası'nda başlayan ve 30 Kasım Perşembe günü ilki düzenlenen sohbetlerin ilk konuğu tanınmış gazeteci, yazar ve fikir adamı Mehmed Şevket Eygi oldu. Eygi konuşmasında, Osmanlı’yı asırlarca ayakta tutan kurumların başında gelen Enderûn-ı Hümâyûn Mektebi gibi özel okulların kurulması gerektiğini söyledi.

Dikkatle takip edilen sohbette yazar, ‘medeniyet’ odaklı konuştu. Yaklaşık iki saat süren sohbet, eğitim meselelerimiz ve iyi yetişecek gençler hakkındaydı. Mehmed Şevket Eygi, “Medeniyet yazı üzerine kurulmuştur.” dedi ve günümüzde el yazılarının kötüleştiğini söyledi. Yazıyla, kitapla, okumayla daha çok haşır neşir olmamız gerektiğine vurgu yapan Eygi, “Osmanlı’da rik’a hattı dersleri vardı.” dedi, gerçek bir ‘İslam Okulu’ inşa edilmesinin ve buradan çok iyi talebelerin yetiştirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

İslam eğitimi, İslami liseler şart

Muhtevalı ve ufuk açıcı sohbette özetle şu görüşler yer aldı: “Türkiye gündeminin birinci maddesi eğitimdir. 15 senedir ülkemizde büyük bir din, fikir hürriyeti vardır. Müslüman kesimin bu hürriyeti fırsat bilip vasıflı okullar açması gerekirdi. Bu işi yapacak para, imkân var; kültür ve birikim yok. Eğitim cemaat, tarikat, hizip, fırka, klik zihniyeti ile yapılamaz. İlle de vasıflı, güçlü, hikmetli, üstün Müslümanlar yetişmesi için İslam eğitimi, İslami liseler şart. Kendi okulu olmayan çoğunluk zillete mahkûmdur. Dünyanın her yerinde mantık dersi varken Türkiye’de yok, olduğu yerde de çok yetersiz.”

Fuzuli’yi bilmeden aydın olunmaz

Müslümanların gelişmiş bazı ülkelerden ders alması gerektiğini belirten Mehmed Şevket Eygi’ye göre Fuzuli’yi bilmeden aydın olmanın mümkün değildi. Aydın denilince Filibeli Şehbenderzade Ahmet Hilmi Bey ve tarih araştırmacısı Abraham Galanti’yi örnek veren yazar, Nihad Sâmi Banarlı, Orhan Şaik Gökyay, Ahmet Kutsi Tecer gibi kıymetli edebiyat muallimlerinin kendi dönemlerine iyi talebeler yetiştirdiklerini kaydetti.

İbretlik hatıralarla anlam kazanan sohbet toplantısı, dinleyiciler tarafından ilgi ile takip edildi. Katılımcıların fikirleri, soru ve cevaplarla zenginleşen program, fotoğraf çekimleri ile son buldu.

 

Hülya Günay

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 16:35
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13