Medrese sistemi günümüzde mümkün mü?

3 Ekim Çarşamba günü Yrd. Doç. Dr. Bedri Mermutlu, Medrese Geleneğinin Günümüze Aktarılmasının İmkanları başlıklı bir seminer verecek.

Medrese sistemi günümüzde mümkün mü?

Müslümanların tarih boyunca medrese adı altında kurumsallaştırdıkları örgün öğretim sistemi yüzyıllar boyunca kendini pekiştirmiş, geliştirmiş, zaman zaman tashih etme ihtiyacını duymuş ve yirminci yüzyıla kadar topraklarımızdaki varlığını devam ettirmiştir. Bugün büyük ölçüde tarihe mal olmuş bu köklü kurumdan hâlâ alınması mümkün ve gerekli unsurlar söz konusudur. Bir asra yakındır rakipsiz biçimde yer tutan okul sisteminin hâlâ oturmuş bir sistem olmaması ve -daha önemlisi- kalite yönünden tartışılmaktan bir türlü çıkamaması geleneksel öğretim sistemine daha yakından bakmaya bizi zorlamaktadır. Bu yönde bir bakışın zamanımızın öğretim kurumlarına önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.

İlmi Etüdler Derneği bu amaçla Medrese Geleneğinin Günümüze Aktarılmasının İmkanları başlıklı bir seminer düzenliyor. Yrd. Doç. Dr. Bedri Mermutlu’nun konuşmacı olarak katılacağı seminer 3 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’de İLEM Konferans Salonunda başlayacak.

Adres: Halk Caddesi, Türbe Kapısı Sokak, Hektaş İş Merkezi No:13/4 Üsküdar, İstanbulMeryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 21:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13