Medine Müdafaası sahnelere taşınıyor

Doğu Yakası Sanat ve Efor Prodüksiyon’un ortak yapımı olan “Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa” tiyatro oyunu seyircisiyle buluşuyor.

Medine Müdafaası sahnelere taşınıyor

Doğu Yakası Sanat ve Efor Prodüksiyon’un ortak yapımı olan “Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa” tiyatro oyunu seyircisiyle buluşuyor. Menan Cinleri’nin yapımcısı tarafından üzerinde 2 yıl çalışılan oyunda geniş bir kadro ve yetkin isimler yer alıyor. Oyunun senaryosu F. Eren Dinler ve Y. Emre Obut tarafından kaleme alındı.

Tarih dizisi-1 başlığında sergilenecek olan Medine Müdafaası oyunuyla tüm tiyatroseverleri unutulmaya yüz tutmuş bir tarihi tüm gerçekliğiyle ve heyecanıyla yeniden hatırlamaya davet ediyor.

Oyunun yönetmenliğini Devlet Tiyatrolarında 40’a yakın oyun yöneten Zafer Kayaokay yapıyor. Usta yönetmenin yönettiği başlıca oyunlar; Yaprak Dökümü, İkizler, Yunus Emre, Oyunun Oyunu, Hitit Güneşi.

Oyunun müziklerini ise daha önce Aşk-ı Hürrem, 1453-Sultanlar Aşkına, Efsaneler, Kuvayi Milliye Destanı gibi albümleriyle tanıdığımız Can Atilla yapıyor.

Oyun hakkında

Sene 1916…

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşında hemen her cephede çetin mücadeleler vermektedir. Çanakkale’yi geçemeyen İngilizler, ordularını hicaza yöneltmiş ve 400 yıllık bir kardeşliği bozmak için kurduğu sinsi planlarını uygulamaya başlamışlardır.

İngiliz hükümeti petrolle ıslah edilmiş ‘bağımsız’ Arabistan sömürgesini kurmak için casus Lawrence’ı, Medine’yi de içine alan Hicaz cephesine gönderir.

İtilaf devletlerinin dört gözle çökmesini beklediği Osmanlı Devleti, tarih kitaplarında birkaç satırla geçiştirilen Hicaz Cephesine, Ortadoğu’da düzeni sağlamak ve bu arada kutsal şehir Medine’yi korumak için Ömer Fahreddin Paşayı gönderir.

Gerçek olaylardan hareketle kurgulanmış olan Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa oyunu; siyasi otorite-birey ilişkilerini, alt-üst kimlik sorunlarını, büyük güçlerin yüzyıllardır oynadığı böl, parçala, yönet ilkesini aşk, ihanet, vatan sevgisi üçgeninde anlatıyor.

İrtibat: 0216 318 92 00 / www.medinemudafaasi.com

Reklam Filmi: http://www.youtube.com/watch?v=us_jDu8gpjg

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2012, 20:12
YORUM EKLE

banner19

banner13