Medeniyet tasavvurumuza ne oldu?

Dil ve Edebiyat dergisi Mart 2014 tarihli son sayısında, ülkede siyasal bir kriz çıkartmaya dönük girişimlerin kültürel kodlarını sorguluyor.

Medeniyet tasavvurumuza ne oldu?

Dil ve Edebiyat dergisi Mart 2014 tarihli son sayısında, ülkede siyasal bir kriz çıkartmaya dönük girişimlerin kültürel kodlarını  “Medeniyet Tasavvurumuza Ne Oldu?” şeklinde sorguluyor.

Dil ve Edebiyat dergisi Genel Yayın Yönetmeni Üzeyir İlbak, kaleme aldığı “Medeniyet Tasavvurumuza Ne Oldu?” başlıklı yazısında “İnançta, düşüncede, yaşama tercihlerinde, yeni mekânların inşasında ve şehirlilik duyarlılığında tüm ilkelerimizi yitirme ile karşı karşıyayız.” diyen İlbak, “konfeksiyon bir kültürel anlayış”ın, konuttan yaşama alanlarına kadar tüm değerlerimizi tükettiğini belirtiyor.

Dil ve Edebiyat’ın diğer önemli konusunu Rasim Özdenören üzerinde kaleme alınmış makaleler oluşturuyor. Mehmet Atilla Maraş “Yedi Güzel Adam’dan Biri: Rasim Özdenören” başlıklı yazısında Özdenören ile birlikte yaşadıklarından hareketle bir portre denemesi yapıyor. Hüseyin Yorulmaz ise Üstad Necip Fazıl ile Rasim Özdenören arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. Yakın çevresinde yer almış isimlerden biri olması bakımından Özdenören, Üstad’ın nazarından yansıtılıyor.

Dil ve Edebiyat dergisinin söyleşi sayfalarında bu ay “Sahaflık Önemli Bir Değişim Yaşıyor” diyen Prof. Dr. İsmail E. Erünsal yer alıyor. Dil ve Edebiyat için M. Nuri Yardım ile konuşan Erünsal, sahaflık ve sahaflar üzerinde on yılı aşkın süren çalışmalarını ve hazırladığı kitabını özetliyor.

Dil ve Edebiyat dergisinde öne çıkan diğer başlıklar;

İstiklal Marşı’nın Ruhu, Mustafa Özçelik

Şehitlik ve Çanakkale, Prof. Dr. Hikmet Özdemir

Türkiye Sanat Kurumu, Yusuf Akçay

Masa Örtülerini Kirleten Kuşlar -hikâye-, Cahit Çelikel

Sedat Umran Üzerine Bir Soruşturma, S. Sina Berk

Düşünebiliyorum -hikâye-,  Osman Koca

Cuma Gazeli –şiir-, Zafer Acar

Geceleyin Aya Karşı Yürümek -şiir-, Bahtiyar Arslan 

Su Boyası -şiir-, Rasim Demirtaş 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 00:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26