Mecid Mecidi Hayal Perdesi'nin konuğu

Yayın hayatına e-dergi formatında devam eden Hayal Perdesi Sinema Dergisi 29. sayısıyla www.hayalperdesi.net adresinde!

Mecid Mecidi Hayal Perdesi'nin konuğu

Hayal Perdesi’nin yeni sayısında, İranlı usta yönetmen Mecid Mecidi ile gerçekleştirilen söyleşi kapağa taşınıyor. Cennetin Çocukları, Baran, Cennetin Rengi gibi iz bırakan filmlerin yönetmeni Mecid Mecidi dört yıldır Hz. Muhammed’in hayatını konu alan bir film üzerinde çalışıyor. Mardin Film Festivali dolayısıyla Türkiye’ye gelen Mecidi yeni projesine dair merak edilenleri, İslam’da tasvir meselesini ve sinemasının temel dinamiklerini Hayal Perdesi’ne anlatıyor.

Derginin vizyon sayfalarında bu sayıda, Ridley Scott’ın yönettiği ve bu yazın en çok konuşulan filmi olan Prometheus, Aleksandr Sokurov’un Venedik Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan serbest uyarlaması Faust, İsmail Faruki’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Fransa’daki Müslümanları anlatan yapımı Özgür Adamlar ve Persepolis ile hafızalarda yer eden Marjane Satrapi’nin melankolik hikâyesi Azrail’i Beklerken filmleri üzerine eleştiri yazıları bulunuyor.

Derginin Perspektif sayfalarında Karanlık Gölgeler filmiyle bir kez daha gündeme gelen Tim Burton ve sineması merkeze alınırken, Açık Alan bölümünde Akira Kurosawa’nın samuray filmleri üzerinden sinema-tarih ilişkisine yoğunlaşılıyor.  Kısa-ca bölümünde ise Cannes Film Festivali’ndeki Short Film Corner bölümü hakkında, kısa filmciler için detaylı bir rehber sunuluyor.

Belgesel Odası’nda bu sayıda, Documentarist festivaliyle ilgili genel bir değerlendirme yazısı ve Mizgin Müjde Arslan’la Ben Uçtum, Sen Kaldın belgeseli üzerine yapılmış bir söyleşi bulunuyor. Kamera Arkası’nda senaryo destek başvuruları için hangi festivallere başvurulabileceği araştırılırken, her sayıda farklı bir isme sorulan “Neden Film Seyrediyoruz?” sorusunu ise bu sayıda sosyolog Ferhat Kentel cevaplıyor.

Dopdolu yeni sayının yanı sıra eski sayıları da www.hayalperdesi.net adresinden okuyabilirsiniz. Sosyal medyada da son derece aktif olan Hayal Perdesi’ni Facebook ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Facebook: www.facebook.com/pages/Hayal-Perdesi-Sinema-Dergisi/159501707412226

Twitter: twitter.com/#!/HayalPerdesi1

Ayrıca Hayal Perdesi’nin iPad uygulamasını ücretsiz olarak AppStore’dan indirebilirsiniz:

http://itunes.apple.com/tr/app/hayal-perdesi/id517596449?mt=8

 

İlknur Yıldırım haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 17:31
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13