Mazlumder'den A. Sıddıki açıklaması

Dr. Afiye Sıddıki'nin şahsında, Pakistan ve ABD hukuku katlediyor!

Mazlumder'den A. Sıddıki açıklaması

Mazlum-Der'den basın açıklaması:

Doktor Afiye Sıddıki, diğer adıyla “650 numaralı mahkûm” geçtiğimiz günlerde Manhattan'daki ABD Bölge Mahkemesi'nde görülen davada 86 yıl hapse mahkûm edildi.

38 Yaşındaki Afiye Sıddıki'nin mahkûmiyet gerekçesinde ele geçirdiği bir tüfekle ''Amerikalılara ölüm'' diye bağırdıktan sonra Amerikalı yetkilileri vurmaya çalıştığı belirtilmektedir. Amerikan askerlerinin ifadelerine dayanarak ve herhangi bir somut delile dayanmadan verilen bu karar hukuk tarihine benzerlerini sıklıkla gördüğümüz bir “Amerikan komedisi” olarak geçecektir.Mazlumder'den Afiye Sıddıki açıklaması

Doktor Afiye Sıddıki, 2003 yılında ailesini ziyaret etmek için gittiği Pakistan’da kaybolmuş, kayıp olduğu bu süre içerisinde Pakistan istihbarat birimlerince işkence edilerek sorgulanmış, ardından da Amerikan istihbarat birimlerine servis edilmiştir.

Amerikan istihbarat servislerince gizli bir hapishanede 2008 yılına kadar işkence edilmiş, aynı hapishaneyi paylaşan başka bir mahkûmun hapishaneden kurtulduktan sonra anılarında Dr. Sıddıki’den bahsetmesi ile Amerika’ya başka bir cezaevine nakledilmiştir.

Pakistan’da kaçırıldığı sırada yanında en büyüğü dört yaşında olan üç çocuğu da bulunan Dr. Sıddıki yıllarca işkence altında tutulduğu hapishanede aklî dengesini kaybetmiştir.

Vatandaşı olduğu Pakistan devletinin Sıddıki’yi sahiplenmemesi, haklarını aramaması, ülkesine iade edilmesini talep etmemesi, Pakistan Dış İşleri Bakanlığı’nın ümitsizliğe uğradığını ve hüzünlü olduğunu belirten açıklaması ve efendisiyle arasını bozmamak için yurttaşlarını feda etmesi Pakistan tarihine kirli bir leke olarak kazınacak, işbirlikçi yönetimlerin katillerle giriştiği bu dayanışma vicdanlarda karşılığını bulacaktır.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin söz konusu batı olduğunda takındığı ikiyüzlü tavır da elbette kayıt altına alınmıştır.

Küresel Amerikan politikalarına kurban edilmeye çalışılan, akli dengesi bozulan, üç çocuk annesi olan Dr. Sıddıki’nin serbest bırakılmasını, kendisinin veya ailesinin seçeceği bağımsız bir ülkeye gidebilmesinin sağlanmasını istiyoruz.

Amerikan savcısının hiçbir somut delil bulunmamasına rağmen seksen altı yıllık cezayı az bulması ve Sıddıki'nin ömür boyu hapis cezasını hak eden soğukkanlı bir radikal olduğu şeklindeki beyanatlarını Amerikan barbarlığının ulaştığı noktayı göstermesi açısından kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 18:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26