Maziden Atiye Rıhlet'in yeni sayısı çıktı

Malkara AİHL'nin çıkarmaya başladığı, ‘Maziden Atiye Rıhlet’ isimli kültür ve edebiyat dergisinin, bu yıl ikincisi sayısı çıkarıldı

Maziden Atiye Rıhlet'in yeni sayısı çıktı

Malkara Anadolu İmam Hatip Lisesinin ilk sayısını 2011-2012 Eğitim- Öğretim yılında çıkarmaya başladığı, ‘Maziden Atiye Rıhlet’ isimli Kültür ve Edebiyat dergisinin, bu yıl ikincisi sayısı çıkarıldı. Öğretmen ve öğrencilerin yazılarının bulunduğu dergide; bir yıllık sürede yapılan öğrenci etkinliği, yarışmalar, okul içi ve okul dışı faaliyetler de yer almakta.

Okul müdürü Ali Saraç’ın takdim yazısının ardından, Müdür Başyardımcısı Abdullah Şenol’un, toplumsal sorunların çözümü noktasında İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ve mezunlarının önemini ifade eden yazısında, dirlik, birlik ve kardeşlik için, bu okulların önemi vurgulanmış. Müdür yardımcısı Alaettin Hacıcaferoğlu’nun yazısında ise, gençlere hitap edilerek, kulluğun bir dava bilinci içerisinde yaşanması gerektiği anlatılmış.

Okulun meslek dersleri öğretmeni Nuran Vural’ın yazısında ise, İmam Hatip Okullarının toplumda İslami kimlik oluşturmaya çalışma gibi bir misyonu üstlendikleri vurgulanmış. Ayrıca Malkara’da yaşamış Allah dostu olan, büyük veli zat Pir Ali Efendi hazretlerini anlatan araştırma yazısı da bu sayıda yerini alan yazılar arasında.

Öğrenci yazısı olarak, genelde son sınıf öğrencilerinin yazılarına yer verilen dergide, ilçe müftülüğünün yapmış olduğu kompozisyon ve şiir yarışmasında ilçe birincisi olan öğrencilerin eserleri de dergide yayımlanan eserler arasında yerini aldı. Ayrıca derginin bu sayısında öğrenci faaliyetleri, yarışmalar ve öğrenci etkinlikleri ile ilgili haberler ve resimler de yer almakta.

Derginin editörü, hızlı bir değişim olduğunu ve bu değişimin eğitime de yansıdığını vurgulayarak, yapılan bu çalışmayla öğrencileri sanal ortamdan doğal ortama çekmek suretiyle, bizzat eğitime katkı sağladıklarını ve asıl amaçlarının özelde kendi okullarını, genelde ise bütün İmam Hatip Liselerini tanıtmak olduğunu söylüyor.

 

Abdullah Şenol haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2013 Salı 19:21 Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 11:24
banner25
YORUM EKLE

banner26