Marmaratörler 'Bâbıâli Sohbetleri'nde

Ahmet Nuri Yüksel, 26 Nisan Perşembe akşamı ESKADER’in Cağaloğlu’nda düzenlediği “Babıâli Sohbetleri”nde Marmara Kıraathanesini anlatacak.

Marmaratörler 'Bâbıâli Sohbetleri'nde

Türk fikir hayatının efsaneleşen kahvelerinden Marmara Kıraathanesi, Cağaloğlu’nda düzenlenen bir toplantı ile gündeme geliyor. Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nde meşhur Marmara Kıraathanesi’ni ve müdavimlerini anlatacak. Toplantı, Timaş Kitapkahve’de 26 Nisan Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak.

1960’lı ve 1970’li yılların en önemli fikir ve sanat ocaklarından olan Marmara Kıraathanesi’nde devam edenlere “Marmaratör” adını veren Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, konuşmasında Beyazıt’taki tarihî kahveye devam edenler ve bu mekânda konuşulanlar hakkında dinleyicilere bilgi verecek. Marmaratörler arasında meydana gelen tartışmalara da temas edecek olan Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, bilhassa Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Ziya Nur Aksun, Erol Güngör ve Mehmed Niyazi ile diğer kültür sanat adamlarının Marmara’daki hâtıralarını nakledecek.

Bir döneme mühür vurdular

Bir döneme damgasını vuran Marmara Kıraathanesi’nin müdavimleri arasında bugün hayatta olmayanlar Saip Atademir, İzzettin Şadan, Nuri Karahöyüklü, Muzaffer Özak, Ali İhsan Yurt, Osman Yüksel Serdengeçti, Dündar Taşer, Erol Güngör, Hilmi Oflaz, Cahit Atasoy, Galip Erdem, Mehmed Çavuşoğlu, Filozof Cemal Hatipoğlu, Orhan Şaik Gökyay, Ali Fuat Başgil, Ömer Lütfi Barkan, Z. Fahri Fındıkoğlu, Hilmi Ziya Ülken, Mahir İz, Fethi Gemuhluoğlu, Teşkilât Refik, Amigo Şevki (Karıncaezmez), Reşat Beyatlı, İlhan Darendelioğlu ve Ziya Uygur. Bugün Marmara Kıraathanesi’ne devam edip aramızda bulunanlar arasında Sezai Karakoç, Mehmed Niyazi, Mehmed Şevket Eygi, Emin Işık, Ahmet Nuri Yüksel ve Üstün İnanç da bulunuyor.

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2012, 22:49
YORUM EKLE

banner19

banner13