Mardin'de sergilenen bin 500 yıllık toplu mezarlık

Mardin'deki Dara Antik Kenti'nde arkeolojik kazı çalışmaları sonucu 9 yıl önce bulunan ve geçen yıl ziyarete açılan bin 500 yıllık toplu mezarlık, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Mardin'de sergilenen bin 500 yıllık toplu mezarlık

Mardin'deki en önemli yerleşim yerlerinden olan Dara Antik Kenti'nde, Roma döneminde, "Yeniden Diriliş" törenlerinin yapıldığı bin 500 yıllık mezarlık geçen yıl sergiye açıldı.

Dünyada ilk kez sergiye açılan toplu mezarlığın içinde insanlara ait kemiklerin yanında değer verdikleri eşyalar da bulunuyor.

M.S. 6'ncı yüzyılda oluşturulan alanın, Hristiyanlık inancındaki, "Yeniden Diriliş" ayinleri için Romalılar tarafından inşa edildiği tespit edildi.

Yeniden diriltme sahnesi kabartmalara işlenmiş

Toplu mezar, ana kayanın oyulmasıyla 3 kattan oluşuyor. Üst kat, ritüel sahnelerinin sergilendiği alan.

Orta kat, dört kenarında bulunan tonozlu mezarlarda çoklu gömülerin yapıldığı, alt kat ise toplu gömüler için kullanılan alan. 2010 yılında yapılan arkeolojik kazılar sırasında, mezarın alt katında yüzlerce insana ait mezar açığa çıkarıldı. 

Toplu mezara giriş, üzerinde kabartmalar bulunan görkemli bir kapıyla sağlanıyor. Kabartmanın üzerinde ölülerin yeniden diriltilme sahnesi işlenmiş. Kabartmanın sol tarafında kanatlı bir figür bulunuyor.

Galeri toplu mezarın, rahat ve uygun koşullarda ziyaret edebilmesi için girişi cam cephe ile kapatılarak, ziyaretçiler için yürüyüş platformu oluşturuldu.

3 bin kişilik toplu mezar

Alanda 3 bin kişilik toplu mezarın olduğunu anlatan Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürü Alaaddin Aydın, Dara Antik Kenti’nin, 'askeri garnizon şehri' olarak kurulduğunu belirtti.

Bin 500 yıldır mezarlık olarak kullanılan alanın turizm için çok önemli bir değer taşıdığını anlatan Aydın, mezarda bulunan 3 binin üzerinde kişiye ait olan insan kemiklerinin yeniden dirilecekleri gün için bu mezarda toplandıklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2019 Salı 23:00
YORUM EKLE

banner19

banner36