Maraş'tan bir Hamle!

Bir yeni “Hamle” olmak düşüncesiyle yola çıkan Vaveyla dergisi, Maraş’ın kendine has tavrını derginin sayfalarına taşımış.

Maraş'tan bir Hamle!

Cahit Zarifoğlu’nun, “Beyaz haberlerim için hazır olun kardeşlerim” dizelerine başlarını koyup, şiirin ruhundan beslenen gençlerin, şiiri ruhuyla besleyen Maraş’tan ulaştırdığı bir beyaz haber.

Bir yeni “Hamle” olmak düşüncesiyle yola çıkan Vaveyla dergisi, Maraş’ın kendine has tavrını derginin sayfalarına hapsetmiş. Bazen kelimelerin deli poyrazında savurup dururken bizi, bazen bir sokağın başından huzurla hayatı seyrettiriyor bizlere.

Derginin giderleri burslardan!

Öğrencilerin burslarıyla çıkardıkları Vaveyla dergisi, yayın geleneği ve duruş olarak reklam almıyor. Kapitalist düzene karşı dirilişi ve direnişi esas alan derginin kadrosu, modern hayatın bohemliğine, karmaşanın huzursuzluğuna karşı bir kapı aralıyor okuyucuya.

Ve dördüncü sayıya bismillah

Vaveyla dergisi 4. sayısıyla okuyucusuyla buluştu. Dergide şiirin kapılarını, Ali Tosun’un “Absürt Şiir” şiiriyle aralıyoruz. Derginin diğer şairleri; “Şehir Zaman ve Sen” şiiriyle Mehmet Ekinci, “Bekleşen Gözlerle Sınanç” Yunus Taşdemir, “ Kelimeler ve Görüntüler” Nuri Benk, “Kır Kahvesi” Salih Ağbalık, “Kadraj Hataları” Güven Adıgüzel, “Jelatinli Uykular” Bilal Can, “Starry Night” Seda Kaya, “Yolcu” Soner Koca, “Terki” Ayşenur Mucan Olcars, “Düş Rengi” Adalet Hışıroğlu, “Seninle Aramızda” Rabia Boran, “Karalayamadıklarım” Mehmet Karaman, “ Benim” Kevser Tekin, “Zünnun-Babil Kuşatması” M. Said Celayir, “Lanetin Resminin Haramlığı” Bedrettin Dünküçocuk, “Senli Yalnızlık” Hacer Toprak, “Ben Kaç Yaşındayım” Yusuf Öztoprak.

Denemelerde ilk deneme Nuri Benk’in “Sanrı” isimli denemesi. Diğer isimlerse; “Gitmek Kadar Yorgunluğu Tadımladım” Yunus Taşdemir, “Bir Şizofrenin Günlüğü” Bedrettin Kara, “Yürekler Kıymet Bilene Emanet” Esma Hatipoğlu, “Edebi Kaygılarım Edebi Sorularım” Faik Öcal, “Sadece Bir Konser Anısı” İbrahim Kuşçu.

Dergideki ilk öykü, Mehmet Kanat’ın “Aşkın Buğusunda Bir Yalnızlık” isimli öyküsü. “Babamı Kim Öldürdü?” Cengizhan Konuş, “Âdem” Meral Aşan ve “Meydan” isimli öyküsüyle Ayşegül Özcan derginin diğer öykücüleri. 

Doğan Narboğa “Etnometodolojik Düşünce” isimli incelemesiyle derginin sayfalarında yer alan bir diğer isim.

Selim Yüzügüleç’in “Şair mi Ressam mı?” başlığı altında topladığı nüktelerse bizleri gülümsetiyor.
Dergide yer alan son eser ise, Rıdvan Koçak’a ait olan “Nerdesin?” isimli mektup.

Bu sayıda Nurullah Genç ile röportaj yapılmış. Röportajda Nurullah Genç’in öğrencilik yıllarından başlayarak, şiir serüvenine dair duygu ve düşünceleriyle birlikte şairin dünü ve bugünü konuşulmuş.
Kalemin izini süren Vaveyla’nın sedası gün geçtikçe daha gür çıkacaktır.

Cengizhan Konuş haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2012 Pazartesi 22:16 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2012, 22:16
banner25
YORUM EKLE

banner26