Maraş'ta Necip Fazıl Sempozyumu

25-26-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu”na birçok değerli şair ve yazar tebliğci olarak katılacak.

Maraş'ta Necip Fazıl Sempozyumu

Kahramanmaraş Belediyesinin kültür hizmetleri devam ediyor.

Eğitimci-yazar Duran Boz’un üstün gayreti ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı, kültür ve edebiyat aşığı Sayın Mustafa Poyraz’ın altı çizilesi kadirbilirlikle çeşitli tarihlerde gerçekleştirdikleri kültür hizmetlerine yeni bir halka daha ekleniyor. Nuri Pakdil, Rasim Özdenören sempozyumlarının ardından 25-26-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu’na birçok değerli şair ve yazar tebliğci olarak katılacak.

Necip Fazıl Kısarkürek’in soy kütüğü olarak işaret ettiği il olan Maraş’ta yeniden, vefatının 29. yıldönümünde bir kez daha hatırlanacak olması sempozyumu daha bir anlamlı hâle getiriyor.

26.05.2012 tarihinde, saat 10.00’da başlayacak olan birinci oturuma tebliğci olarak,

Prof. Dr. Fazıl Gökçek, “Bâb-ı Âlî Çevresi ve Necip Fazıl"; Asım Öz, “Necip Fazıl’ın Çağdaş Müslüman Düşünce Hakkındaki Değerlendirmeleri"; Doç. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Metafizik İlgiler Açısından Necip Fazıl’ın Şiiri ve Etkisi"; Prof. Dr. Hasan Akay, “Necip Fazıl’ın çilesi, ‘Çile’nin Necip Fazıl’ı”; Prof. Dr. Ramazan Gülendam, “Büyük Doğu ve Büyük Doğu Çevresi” sunacak isim ve tebliğ başlıkları.

Saat 14.30’da başlayacak olan ikinci oturumun tebliğcileri ve tebliğ konu başlıkları ise şu şekilde:

Doç. Dr. Ertan Örgen, “Modern Birey, Şehir ve Kaos-Mekânın Yeniden Kuruluşu”; Doç. Dr. Vefa Taşdelen, “Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu’nda ‘Çifte Kanat’ Metaforu”; Prof. Dr. Muhammed Fatih Andı, “Necip Fazıl’da Korku Estetiği”; Yard. Doç. Dr. Zeynep Kevser Şerefoğlu, “Bir Arayışın Adresi olarak ‘Tohum’a Gitmek”; Prof. Dr. Yunus Balcı, “Necip Fazıl’ın Şiirinde Sembolizm ve Hecenin Krallığı”

Sempozyumun değerlendirilmesi ise; Prof. Dr. Himmet Uç, Yard. Doç. Dr. M. Fetih Yanardağ, Doç. Dr. Mehmet Narlı tarafından gerçekleştirilecek.

 

Arif Akçalı haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2012 Pazartesi 21:34 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2012, 22:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26