Malatya Fotoğraf Makinesi Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan, 2 bin 23 fotoğraf makinesi ve 3 bini aşkın aksesuarın bulunduğu "Fotoğraf Makinesi Müzesi" açıldığı günden bu yana 350 binden fazla ziyaretçi ağırladı.

Malatya Fotoğraf Makinesi Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Malatya'da, birçok tarihi olay ve anı ölümsüzleştiren fotoğraf makinelerinin bulunduğu "Fotoğraf Makinesi Müzesi"ni, açıldığı günden bu yana 350 bini aşkın kişi ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesince 2017'de oluşturulan, 1876'dan günümüze 2 bin 23 fotoğraf makinesi ve 3 bini aşkın aksesuarın bulunduğu müzede, altın varaklı, savaşlarda kullanıldığı tahmin edilen "casus" makine gibi çok sayıda cihaz sergileniyor.

Körüklü, filmli ve dijital fotoğraf makinelerinin sergilendiği müzede, en fazla ilgiyi "casus ve dedektif makineler"in bulunduğu bölüm çekiyor.

Müze sorumlusu İrfan Tunay, AA muhabirine, kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda bulunan müzeyle ilgili yaptığı açıklamada, yıl bazında, ziyaretçilerinin ortalama yüzde 35'inin şehir dışından geldiğini söyledi.

Yazın yurt dışından yüzde 15-20 civarında ziyaretçi geldiğini anlatan Tunay, "Yüzde 50 ise şehir merkezi, ilçeler ve kasabalardan gelenler oluyor. Yılda ortalama 120 bin ziyaretçimiz var. Bu sayı çok yüksek değil ama inşallah çıtayı 300 binlere çıkarırız." dedi.

Tunay, müzede, yaşı bir asrı aşan makinelerin de bulunduğunu ifade ederek, böyle bir müzede çalışmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2020 Pazar 15:15
YORUM EKLE

banner19

banner36