Mahmut Avcı'dan iki şiir kitabı

Bir Nokta dergisinin velud şairlerinden Mahmut Avcı'nın iki şiir kitabı da Bir Nokta Kitaplığı'ndan çıktı: Gül Devrimi ve Kuş Sesi Ürkek...

Mahmut Avcı'dan iki şiir kitabı

Bir Nokta Kitaplığı, yeni kitaplarıyla yoluna devam ediyor. Bir Nokta dergisinin velud şairlerinden Mahmut Avcı'nın iki şiir kitabı da Bir Nokta Kitaplığı'ndan çıktı: Gül Devrimi ve Kuş Sesi Ürkek...

Kitaplardan ilki Kuş Sesi Ürkek, lirik şiirlerin yer aldığı sevgili ile konuşma, söylenme, dertleşme biçiminde kendini gösteriyor. Şair kitabında uyanışını, dirilişini sevgili üzerinde hayata geçiriyor. Avcı’nın şiirlerinde dikkat çeken özelliklerden biri şairce söylemlerin ötesinde yalın ve kesin söylemlerle konuşan bir şiir olması.

Tamamlanmamış şiirler olarak karşımıza çıkan şiirlerin neredeyse tamamında inancın temel alındığını görmek mümkün. Avcı’nın şiirlerinde çatışmacı mısralar yerine, hikmetle örülmüş geleneksel bir algının izdüşümleri seçilmekte.

Diğer şiir kitabı Gül Devrimi ise siyasi lirizmin ilk ve önemli örneklerinden kabul ediliyor. Avcı, toplumsal ve lirik şiirler olarak iki kitap halinde şiirlerini yayınlamış olsa da iki kitap tümden bir birine sırtını dönmüş değil.

Toplumsal şiirler içeren Gül Devrimi serbest toplumsal duyarlılıklar ve ülküsel pencereler aralıyor okuyucuya. Tüm bu pencereler aralanırken sevgili şairin yanında, sevgilinin ağzı ve silah şairin ana cephanesi olarak karşımıza çıkıyor. Şiirlerin bütününde ne şair sevgilisi olmadan vardır, ne de sevgili onsuz vardır.  Şairin yaşadığı dünyada şair ve sevgilisi iyi şeylerin memurudurlar. Her şeyden mesuldürler. Gül Devrimi lirik bir duyarlılıkla yazılmışsa da muhtevası epik olan tarafını kuvvetlendiriyor.

 

İsmihan Şimşek haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 14:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
feride
feride - 7 yıl Önce

internet kitap sitelerinde kitap yok... kitaba ulaşamadım..

banner19

banner13

banner26