Mahallede bir mektep: Mahalle Mektebi

Konya'da güzel bir birlikteliğin mütevazı bir yansıması olan Mahalle Mektebi Dergisi, 4. sayısıyla okur karşısına çıktı.

Mahallede bir mektep: Mahalle Mektebi

Konya'da güzel bir birlikteliğin mütevazı bir yansıması olan Mahalle Mektebi Dergisi, 4. sayısıyla okur karşısına çıktı.

Mütevazı bir ekip olmasına karşın bir olmanın, birlik olmanın ve birlikten kuvvet almanın ilhamıyla ciddi bir görev yüklenen derginin başyazısındaki "Cahit Zarifoğlu'nun yolundan yürüyecek kalemler yontmak..." cümlesi, derginin duruşunu ve görevini net olarak ortaya koyuyor.

İsmiyle müsemma olan derginin şiir editörü, Vural Kaya. Usta hikâyeci Abdullah Harmancı ise derginin öykü editörü. Derginin düşünce yazılarını seçen Ulvi Kubilay Dündar, dergiye yön vermekte, toplayıcı kişiliği ile Mahalle Mektebi'nin yükünü taşımaktadır.

2 aylık çıkan Mahalle Mektebi'nin 4. sayısı oldukça şık; nitelik ve nicelik açısından da oldukça sıkı metinlerden oluşuyor.

Dergiye şiirleriyle Murat Kapkıner, Ali Emre, Rıdvan Ünal, Aziz Mahmut Öncel, A.Kerim Altun, Ertuğrul Rast, Mustafa Demir, Atilla Yaramış, Ümit Erdem, Umut Aydın katkıda bulunuyor. Ayrıca derginin yayın kurulunda bulunan İbrahim Demirci Eugène Guıllevic'ten, Ertuğrul Rast'ın ise Ryuichi Tamura'dan çeviri şiirlerle destek vermekte.

Öyküleri ile katkıda bulunanlar ise İsmail Özen, Hasan Arslan, Suavi Kemal Yazgıç, Mücahit Küçüksarı'nın tercümesiyle Tevfik Yusuf Avvad, Osman Bozdemir, Murat Çelik gibi isimlerden oluşuyor.

Şiir Mektebi bölümünde Vural Kaya genç şairlerin şiirlerini yorumlamakta ve bizce önemli bir işlevi yerine getirerek genç şairlere tavsiyelerde bulunmaktadır.

Mahalle Mektebi’ne katkıda bulunan diğer isimler ise şöyle Sait Mermer, Abdullah Harmancı, Ali Akar, Fatma Mahim, Mürşide Kübra Doğan, İslam Doğan, Muammer Ulutürk, Nurullah Turan, Bülent Keçeli, U. Kubilay Dündar, M. Mücteba Atçeken, Murat Ak, Aziz Karakuş, M. Sami Aldur, Burhan Sakallı, Zafer Karakuş, Veli Dönmez, Seyyah-ı Hayran Ziya Çelebi, Zeliha Üstün ve Ahmet Aksoy.

Okunası bir dergi Mahalle Mektebi... Okuyarak çok şeyin kazanılacağı bir dergi.

 

Muhammed Yasir Yazgan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 21:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13