Mahalle Mektebi'nin 17. sayısı çıktı

Mahalle Mektebi dergisinin 17. sayısı (Mayıs-Haziran) okuyucusuyla buluştu. Derginin bu sayısının dosya konusu Ahmet Sarı.

Mahalle Mektebi'nin 17. sayısı çıktı

Mahalle Mektebi dergisinin 17. sayısı (Mayıs-Haziran) okuyucusuyla buluştu. Derginin bu sayısının dosya konusu Ahmet Sarı. Daha önce İbrahim Demirci dosyası ile arşivlik bir sayı yayımlayan, "Dede" ve "Dergi Büroları" dosyaları ile büyük ilgi uyandıran dergi, bu sayısında öykü ve çevirileriyle tanıdığımız Ahmet Sarı’ya hakkını teslim ederek bir kez daha üzerine düşeni yapmış.

Ahmet Sarı, bu dosyada çocukluğu, gençliği, dostluğu, akademisyenliği, edipliği, çevirmenliği ve tüm diğer yönleriyle işleniyor. Ali Utku, Sarı'nın hayatının ana hatlarını yazıyor; Hasan Harmancı hayattaki Ahmet Sarı'nın portresini çizerken, hayranlıkla takip edilecek bir dostluk portresini de oluşturuyor. Gökçe Özder, Sarı şiirini incelerken, Mehmet Kahraman ve Ali Güney Sarı'nın öykülerini yazarak dosyaya katkıda bulunuyor.

Cem Ergener akademisyen ve edip Ahmet Sarı'yı irdeliyor. Davut Dağabakan çok sayıda çeviri esere imza atarak Türk bilim ve edebiyat camiasına hususi kazanımlar sağlamış olan Ahmet Sarı'nın çevirmenliğini ele alıyor. Ahmet Sarı'nın Dostları başlıklı yazıyla Sarı; dostlarının ağzından anlatılırken ilginç hatıralar da kaydedilmiş. Ahmet Sarı ile yapılan geniş bir söyleşi ve Sarı'nın şiir ve öykü örneklerinin bulunduğu dosya Sarı hakkında yapılacak tüm çalışmalar için ulaşılması gereken kaynaklar arasında ilklerden olmaya aday bir dosya.

Bu sayıda ilk kez gördüğümüz Mektep Konuşmaları başlıklı köşe ile Mahalle Mektebi, okuyucusunu bazı konularda bir daha düşünmeye sevk edeceğe benziyor.

Derginin 17. sayısında ikisi çeviri olmak üzere toplam 16 şiir yer alıyor. Toplam on iki öykünün okunabileceği dergi, bu sayıda da ilk öykülerini okuduğumuz genç yazarlara yer veriliyor.

Mahalle Mektebi söyleşileriyle 17. sayısında dünya gündeminden biraz uzaklaşmış görünüyor. Her sayısında görmeye alışık olduğumuz Müslüman coğrafyaya yönelik söyleşiler bu sayıda yok. İki söyleşi bulunan sayıda, ilk söyleşi Ahmet Sarı ile dosya içerisinde yapılırken ikinci söyleşi geçtiğimiz yıl ilk kitabını yayımlayan İsmail Özen ile. Mehmet Kahraman'ın hazırladığı söyleşide; Özen öykücülüğü, karakter, ortam ve duygu kurgulaması, Türk öyküsünün bugünkü görünümü hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirilmiş oluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 14:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26