Mahalle Mektebi'nin 14. sayısı çıktı

Dergi, rahmetli İlhami Çiçek’in “Yürümenin dışında bütün eylemlerin adı kaçış, kaçıştır” dizesini hatırlatan bir kapak fotoğrafı ile okuyucularını selamlıyor.

Mahalle Mektebi'nin 14. sayısı çıktı

Mahalle Mektebi’nin 14. sayısı çıktı. Her sayıda birbirinden güzel kapaklarla çıkan dergi; Rahmetli İlhami Çiçek’in “Yürümenin dışında bütün eylemlerin adı kaçış, kaçıştır” dizesini hatırlatan bir kapak fotoğrafı ile okuyucularını selamlıyor. Durup duraksamadan koşturan bir dünyanın tanıklığını ettiğimiz ve adı ne olursa olsun tüm eylemlerin itibarını yitirdiği bir ortamda “yürüyüşüne” devam ediyor Mahalle Mektebi…

Geçtiğimiz sayılarda haberini aldığımız “dosyalar” bu sayı ile Mahalle Mektebi’ne giriş yapıyor. İlk dosya konusu olarak İbrahim Demirci isminin seçilmesi, “hayat edebiyat” dergisi olan Mahalle Mektebi’nin ismiyle müsemma bir durum olmuş. Salt edebiyat dergisi olmayan Mahalle Mektebi bu sayısı ile beraber hem İbrahim Demirci’ye ahde vefa gösteriyor hem de mektep olmanın bilinciyle genç yazarlara kapısını açmaya devam ediyor.

Bu sayının şairleri

Bu sayıda yine birçok şiir karşılıyor bizi. İsmail Kılıçarslan, Zeynep Arkan, Nergihan Yeşilyurt, Ömer Avcı, Murat Çelik, Yunus Emre Altuntaş, Ertuğrul Rast, Murat Özel, Hakan Şahin, Dursun Göksu, Tevfik Hatipoğlu, A.Çağrı Bayındırlı, Merve Keskin, Ayşegül Öztürk, Rengin Hazal, Hatice Kübra Ardıç, Nuray Kamer, Emre Doğan, Yasin Yılmaz, Ahmet Çarpar, Mehmet Sabi Bahçeci ve Mehmet Uğurlu bu sayının şairleri. Dergi her sayısında olduğu gibi çevirilere önem vermeye devam ediyor. İyi bir edebiyat dergisinin göstergelerinden biri olan “çeviri edebiyatı” Mahalle Mektebi için önemli bir konu: William Butler Yeats’dan iki şiir olmak üzere, Lionel Ray ve Feridun Muşiri'den çeviri şiirler bulunuyor.

Ertuğrul Rast İsmail Kılıçarslan’la samimi bir söyleşi gerçekleştirmiş. “Şiir, Şehir, Gerçek Hayat” başlığı ile okuduğumuz söyleşide modern hayat, sosyal medya ve tabi ki şiire dair konuşan İsmail Kılıçarslan: “Ben sohbete inanırım, modernler iletişime. Ben çaya inanırım, modernler filtre kahveye. Ben arkadaşlığa inanırım modernler ilişkiye. Ben büyük Türk şiirine inanırım modernler Elif Şafak’a.”diyor. Gökçe Özder de İsmail Kılıçarslan’ın “İkisi” kitabını inceliyor. Yine Ertuğrul Rast, “Ortadakarışık” köşesinde yazılarına devam ediyor.

Bu sayının öykücüleri

Elif Nihan Akbaş’ın bir yolculuk hikâyesini okuduktan sonra, Abdullah Kasay yolu taşradan geçenlerin hikâyesi ile karşılıyor bizi. Hüseyin Mehmet, Muhammed Manap, Meral Afacan Bayrak, Gizem Aslan, Vildan Yüce ve Hasan Coşar da öyküleri ile “yürüyüşlerine” devam eden diğer isimler. Şiirde olduğu gibi öykü kısmında da yine iki çeviri öykü bulunuyor. Bu Sayıda Ğassân Kenefânî ve Tayyib Salih'den iki çeviri öykü bulunuyor. Vefa Taşdelen’in “Cümleler” i ise derginin klasikleri arasında yer alacağa benziyor.

İbrahim Demirci dosyasında

Fatih Özkafa’nın “Hat” çalışması giriş yaptığımız dosyada, Hasan Aycın’ın çizgisini görüyoruz. Duran Boz, Selçuk Küpçük, Osman Özbahçe, Necip Tosun, Nurullah Koltaş, Abdullah Harmancı, Kamil Yeşil, Hüzeyme Yeşim Koçak, Murat Soyak, Faruk Yazar, Abdullah Kasay, Eren Demir, Mehmet Demirci, Beyza Nur Demirci, Arif Ay, Ali Haydar Haksal, Ali Ulvi Temel, Mete Çamdereli, Muhsin Bostan, Mustafa Baydemir, Osman Bayraktar, Asım Gültekin, Ümit Savaş Taşkesen, Vural Kaya, Seda Özbek, Mehmet Bayyiğit, İbrahim Paşalı, Gökhan Özcan, Ahmet Köseoğlu, Hasan Harmancı, Bekir Biçer ve Ulvi Kubilay Dündar dosyaya katkı sağlayan yazarlar. Eren Demir’in İbrahim Demirci portresini gördüğümüz dosyada,  İbrahim Demirci’nin de iki şiiri yer alıyor.

 

Elif Yediveren haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 20:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13