Mahalle Mektebi'nde dosya konusu 'ezan'

Mahalle Mektebi dergisinin 24. sayısı okuyucuyla buluştu.

Mahalle Mektebi'nde dosya konusu 'ezan'

Hayatı ve edebiyatı titizlikle bünyesinde toplayan Konya merkezli Mahalle Mektebi dergisinin 24. sayısı okuyucuyla buluştu. Derginin bu sayısı tıpkı öncekiler gibi öyküleriyle, söyleşileriyle, çizgileriyle, şiirleriyle, denemeleriyle ve özellikle de dosya konusuyla dopdolu. İki ayda bir yayımlanan Mahalle Mektebi, sadece edebî çalışmalarıyla değil, ilmi ve irfanı yüksek metinleriyle de okuyucusunun göğsünü genişletmeye devam ediyor. Dergi, Fatih Özkafa'nın "La Mevcude İlla Hu" hattıyla açılıyor.

Genel Yayın Yönetmenliğini Ulvi Kubilay Dündar'ın üstlendiği Mahalle Mektebi'nin öykü bölümü Köksal Alver’in “Ah Öyle Bir Susamışlığı” başlıklı çalışması ile açılıyor. Derginin hemen her sayısında ismini görmeye alıştığımız Alver, o bildik samimi üsluba sahip bir hikâyesiyle daha Mahalle Mektebi’nin yeni sayısında. Dergide dikkat çeken öykülerden bir diğeri Emine Acar’ın “Hangi Pencere” adlı eseri. Yeni anlatım teknikleriyle kurulmuş olan “Hangi Pencere”, yazarının da metne dâhil olması ve ele aldığı derinlikli konu ile beraber çarpıcı bir öykü olarak karşımıza çıkıyor. Dergide öyküleriyle yer alan diğer isimler şöyle: Ahmet Melih Karauğuz, Betül Ok, Numan Altuğ Öksüz, Senem Gezeroğlu, Meral Afacan Bayrak, Berra Orhan, Soner Oğuz, Fahri Ayhan, M. Fatih Yıldız, Özlem Göktaş, Ömer Çelik ve İsmail Özen. Derginin öykülerinde okuyucuyu yaz mevsiminin buhranından kurtaracak ve Ramazan-ı Şerif'in tefekkürünü yakalamaya götürecek bir hava hâkim.

Bu sayıda Fatma Çağdaş Börekçi'nin ülkemizde gittikçe önem kazanan çocuk edebiyatı üzerine Fatih Turanalp ile bir söyleşisi bulunuyor. Fatih Turanalp şöyle diyor: "Müslüman çocuk edebiyatçıları olarak bizlerin, didaktikliğe bulaşma kaygısıyla steril çocuk edebiyatı ürünleri ortaya koymamamızın, didaktik olmaktan çok daha büyük bir vebali olduğunu düşünüyorum. Söz söylemenin kendi hesabı bir yana, yazı düzleminde söylenen ve insanlar arasında yayılan sözün Allah katında ayrı bir hesabı olduğunu hatırımızdan çıkarmamamız gerek. Söylenen sözün "sadra şifa" olmasının söz söylemenin bir gereği olduğunu da..."

Mahalle Mektebi'nde 24. sayının şairleri Hicabi Kırlangıç, Süleyman Unutmaz, Ahmet Sarı, Yağız Gönüler, Adem Yazıcı, Ahmet Sami Yalçınkaya, Hamza Günerigök, Ömer Karpuzoğlu, Zeki Altın ve Anıl İbrahim Bakırcı. Ayrıca İbrahim Demirci'nin çevirdiği Seyyid Kutub ve İbrahim Kunt'un çevirdiği Sohrab Sepehri şiirleri de okuyucuyu şiire doyuruyor, şiire teşvik ediyor.

Derginin dosya konusundan evvel alıntı sayfasında Sezai Karakoç'un "Şehrin En Yüce Yerinde" başlıklı yazısı yer alıyor. Bu alıntı okuyucuyu adeta dosyaya hazırlıyor. Büyük şairimiz şöyle sesleniyor: "İslâm, ne kadar sade ve insanîdir! Hangi dinin mü'mini, şehrin en yüce noktasına çıkar, hiçbir sanatın anlatamayacağı bir jestle, insanı Allah yoluna çağırır..."

Alıntıdan da anlaşılacağı gibi Mahalle Mektebi'nin bu sayısında dosya konusu ezan. 40 sayfaya yakın bir hacmi bulan dosyada Köksal Alver (Ezan), Muhammed Faruk Özcan (Üç Rüya), Muhammed Mücahid Dündar (İki Ezân, Bir Saltanat), Ali Bektaş (Bilal-i Mustafa), Necdet Subaşı (Müezzin), Yağız Gönüler (Mûsikîmizin ve Ezanımızın Hâl-i Pürmelâli), İbrahim Demirci (Ezanlar), Abdullah Harmancı (Ses Bayrağımız: "Lisan-ı Muhammedi"), Erdal Zeki Tomar (Anadolu Muvakkithaneleri), M. Feyza Yarar (Bülbülün Gül ile Har Davası Var), Betül Ok (Türkçe Ezan Meselesi) ve Serdar Ceylan (Yıkılıyorum) emek verenler arasında. Ayrıca İbrahim Kunt'un hazırladığı Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî'nin anlattığı Bet Sesli Müezzin hikâyesi de yine dosyayı şereflendiriyor.

Mahalle Mektebi dergisi denemeleriyle de oldukça dikkat çeken konulara temas ediyor. Bu sayıda deneme bölümünün ilk ismi Mahmut Atay. Atay “Türkiye’de İslamcılık ve Siyaset” İslamcık düşüncesinin dünden bugüne ortaya çıkışı ve izlediği seyri yakın dönemlere kadar gelerek anlatıyor. Bu sayıdaki dikkat çekici bir diğer deneme Ahmet Sarı’nın “Şiir, Sis ve Sınır: Theo Angelopoulos Sinemasına Dair” başlıklı yazısında Kıta Avrupası sinemasının önde gelen birkaç isminden biri olan Theo Angelopoulos’u filmlerinde dikkat çekici izleklerden olan sınır teması ve şiirsel gerçeklik üzerinden anlatıyor. Dergide bu sayıda deneme yazıları ile bu bölümü sırtlayan diğer isimler şu şekilde: Abdullah Kasay, Hasan Arslan, Ebuzer Şamil, Esra Kodal, İmdat Akkoyun, Handegül T. Kabakçıoğlu, Muammer Ulutürk, İsmail Özen, Mehmet Kahraman, Mustafa Dağ, Hasan Karataş, Zeynep Tenekeci ve Serap Albayrak.

Mahalle Mektebi'nin 24. sayısı, Türk edebiyat ortamının bir piyasaya dönüşmemesi için "Hayya alel-felah" diyor, okuyucuyu şifaya ve kurtuluşa çağırıyor. Ramazan-ı Şerif'i hüzünle uğurlayanlardan oluyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 11:59
YORUM EKLE

banner19

banner13