M. Serhan Tayşi vefat etti

Millet Kütüphanesi emekli müdürü, 'Ali Emiri'nin İzinde' bir ömür süren M. Serhan Tayşi vefat etti.

M. Serhan Tayşi vefat etti

Millet Kütüphanesi'nin emekli müdürü Mehmet Serhan Tayşi, 73 yaşında vefat etti.

Tayşi'nin cenazesi 28 Nisan Salı günü tarihinde ikindi namazına müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacak.

Dünyabizim Ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, talebelerine ve kültür camiamıza başsağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde M. Serhan Tayşi: http://www.dunyabizim.com/tag/1437/mehmet-serhan-taysiM. Serhan Tayşi kimdir?

İzmir, Bayındırlı bir ulemâ ailesine mensub olan Mehmet Serhan Tayşi, 1942 yılında babasının vazifesi gereği bulunduğu Adana’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Tayşi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1970 yılında girdiği bir imtihan neticesinde Millet Kütüphanesi’nde göreve başlayarak sırasıyla memurluk, bölüm şeflği, uzmanlık, başuzmanlık ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’te Millet Kütüphanesi müdürü oldu ve 2003 yılı başında, emekli olana kadar bu görevini sürdürdü. Kütüphanecilik, kütüphaneler, kitaplar, kültür ve tarih konulu birçok makale kaleme aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan bu makalelerinin yanında Mecmuâ-yi Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniye gibi klasik Osmanlı eserlerini günümüz Türkçe’sine kazandırdı.

Mehmet Serhan Tayşi’nin hatıraları, Kütüphane’de geçen uzun seneleri, o senelerde tanışılan insanlar, edinilen tecrübeler Ali Emiri'nin İzinde nehir söyleşi kitabında toplanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 10:34
banner12
YORUM EKLE

banner19