Lübnanlı Hüseyin Muaz'ın Osmanlı dönemine ait para koleksiyonu

Lübnanlı Hüseyin Muaz, Osmanlı dönemine ait para koleksiyonuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor.

Lübnanlı Hüseyin Muaz'ın Osmanlı dönemine ait para koleksiyonu

"Lübnan Para Koleksiyonları Derneği" Başkan Yardımcısı Hüseyin Muaz'ın hedefi, Osmanlı'nın son dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk yıllarında basılan eski paralardan oluşturduğu koleksiyonuyla dünya rekorlar kitabına girmek. Antika ve eski para merakının küçük yaşlarda başladığını anlatan 37 yaşındaki Muaz, yıllardır eski paralarla ilgili yerli ve uluslararası sergilerdeki müzayedeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Osmanlı dönemine ait nadir bulunan eski paraları satın almak üzere birçok ülkedeki antikacıya gittiğini belirten Muaz, "Lübnan'da, Osmanlı dönemine ait kağıt paralardan oluşan en büyük koleksiyona sahibim. Osmanlı paralarını daha çok toplamak için yoğun mesai harcıyorum ve bununla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyorum" dedi.

Muaz, henüz küçük yaşta Lübnan'ın eski paralarını araştırma merakının oluşmasıyla bu yola çıktığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Lübnan paraları üzerinden yürüttüğüm çalışmalarla, para birimimizin ortaya çıkmasına yol açan temel şartları öğrenmiş oldum. Osmanlı, 400 yıl boyunca hükmettiği Lübnan ve Ortadoğu'nun diğer bölgelerinde kendine ait bir para birimi kullanıyordu. Osmanlılar, tarihi boyunca büyük imparatorluğa hizmet edecek güçlü bir ekonomi ve ticaret sistemi kurmayı başarmıştı. Dolayısıyla Lübnan'da daha önce kullanılan Osmanlı ve Türk paralarına ilgi duydum."

Osmanlı İmparatorluğu'nun para birimine eşsiz bir yer verdiğini anlatan Muaz, Osmanlı'nın son dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun ilk yıllarına ait 87 adet banknotu elinde bulundurduğundan bahsetti. Muaz, koleksiyonundaki en eski Osmanlı banknotunun, 1855-1857 yıllarına ait 100 kuruş olduğunu söyleyerek, "Bu banknotun özelliği ise Osmanlı İmparatorluğu'nun nüfuz ettiği bölgelere gönderilen askerlere verilmesi" dedi. Osmanlı sultanlarının imza yerine kullandıkları tuğraların da ilgisini çektiğini belirten Muaz, "Osmanlı'ya ait banknotların her iki yüzünde de tuğranın yer alıyor. Arapça hat sanatını benimseyen tuğra, basılan paralara ayrı bir güzellik katardı" diye konuştu.

Muaz, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ait eserleri son 10 yılda profesyonel çalışmalarla topladığından bahsederek, elde ettiği eserlerin hangi tarihlerde basıldığı ve günümüzdeki değerine ilişkin bilgilere de ulaştığını belirtti.

Koleksiyonunu daha da büyütmek hedefiyle Osmanlı dönemine ait para ve buna benzer eserleri toplama yönündeki çalışmalarına aralıksız devam ettiğini anlatan Muaz, yıpranmaya karşı tarihi banknotları korumaya son derece özen gösterdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 11:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26