Lübnan'da "Türk Filmleri Haftası" başladı

"Uzun Hikaye" filmiyle başlayan etkinlik, "Bana Masal Anlatma", "Kelebeğin Rüyası" ve "Ayla" filmleriyle bir hafta devam edecek.

Lübnan'da "Türk Filmleri Haftası" başladı

Lübnan'ın Trablusşam kentinde düzenlenen "Türk Filmleri Haftası" etkinliğine yoğun ilgi var. "Türk Filmleri Haftası", Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Beyrut Program Koordinatörü Serhat Küçükkurt'un yanı sıra Türk vatandaşları ve Lübnanlı sinemaseverlerin katılımıyla başladı.

Beyrut Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bulunan sinema salonunda düzenlenen etkinliğin birinci gününde, "Uzun Hikaye" filmi Lübnanlı izleyicilerle buluştu. Büyükelçi Çakıl, film başlamadan önce konuklara kısa bir konuşma yaparak Türk filmleri hakkında bilgi verdi. Burada gösterime girecek 4 filmden 1'i olan Ayla'ya özellikle değinen Çakıl, gerçek bir hikaye olan Ayla'yı mutlaka izlemelerini tavsiye etti.

Beyrut YEE Müdürü İbrahim Furkan Özdemir de, 16 ülkede düzenlenen "1. Türk Filmleri Haftası" kapsamında, Trablusşam'da Lübnan ayağının açılışını "Uzun Hikaye" filmiyle yaptıklarını söyledi. Beyrut YEE olarak Trablusşam'da ilk kez Türk film haftası düzenlediklerini dile getiren Özdemir, Trablusşam halkının açılış filmine ilgisinin yoğun olduğunu ve bunun da kendilerini mutlu ettiğini anlattı. Açılış filmini izlemek için Trablusşam'ın yanı sıra başkent Beyrut ve diğer bölgelerden gelen Lübnanlıların sayısının 200'ü geçtiğini aktaran Özdemir, Türk Filmleri Haftası etkinliğinin "Bana Masal Anlatma", "Kelebeğin Rüyası" ve "Ayla" filmleriyle bir hafta boyunca devam edeceğini belirtti.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36