Lokma dergisinin 17. sayısı çıktı

Lokma dergisi Nisan 2016 tarihli 17. sayısı raflardaki yerini aldı.

Lokma dergisinin 17. sayısı çıktı

Lokma dergisinin Nisan 2016 tarihli 17. sayısı raflardaki yerini aldı.

Lokma bu ay, insana neşe katan bezelyeyi Tam Mevsiminde dosyasında konuk ediyor. Uzmanların en lezzetli halinin bahar aylarında olduğunu söylediği kuzu eti de Ayın Dosyasında birbirinden nefis tariflerle okurlarını bekliyor. Her mevsimde severek kullanılan limon da kendine Ayın Meyvesinde yer buluyor. Ağızda dağılan çıtır çıtır dokusuyla alışkanlık yapan beze ve merengler Özel Dosyada tam 11 tarifle başköşeyi alıyor. Tam Kıvamında sayfasında yalancı tavukgöğsü var, iyi beslenme önerilerini dikkate alanlar için ise Sağlıklı Tatlar bölümü dikkat çekiyor.

Mutfak acemilerinin gözdesi olan Mutfağa Giriş bölümünde üç tarif en ince detaylarıyla anlatılıyor. Oltaya Takılanların konuğu ise mezgit oluyor. Nisan ayına özel hazırlanan 23 Nisan ve Kutlu Doğum dosyaları ise okurlarını bekliyor. Herkesi birer pasta ustası haline getirecek olan Lokma Pastanesi bölümünde ise tart hamuru, her tatlıyı bir şölene dönüştürüyor. Efeler diyarı Aydın bu ay Yöresel Lezzetler bölümüne konuk oluyor. Bir kıymetliyi anlatma hikâyesi olan Hilye de Lokmalık dosyasında…

Hatice Özdemir Tülün’ün Genel Yayın Yönetmenliği’nde hazırlanan Lokma’nın Tûba Öztürk Özdil yazı işlerini tamamladı. Sezer Alçınkaya ve Melis Kayacık fotoğraflarını çekti, Burçin Bilge yemeklerini yaptı. Reyhan Cerit Bala da bu lezzetleri elinizden bırakamayacağınız bir dergiye dönüştürdü.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

iletisim@albayrak.com.tr

Tel: 02125443333/4251

Yayın Tarihi: 06 Nisan 2016 Çarşamba 13:24 Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner26