Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Kütahya'da gerçekleşti

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nin ev sahipliğini yaptı.

Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Kütahya'da gerçekleşti

İlim; iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda bir sığınak ve iyi bir yol göstericidir.” Aristoteles’in bu sözüne binaen servetimize servet katmaya devam ettiğimizi söyleyebiliriz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nin ev sahipliğini yaptı. İlmi Etütler Derneği (İLEM) ve Dpü İslam Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİMAM)’ın organize ettiği, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, TÜBİTAK ve Kütahya Belediyesi tarafından desteklenen kongre, 14-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Kütahya Yeni Kültür Merkezi ve Dumlupınar Üniversitesi kongre salonlarında gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını DİMAM müdürü Yrd. Doç. Dr. Rıfat Türkel; İLEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Abak, Dumlupınar Üniversitesi rektörü Sn. Prof. Dr. Remzi Gören ve Kütahya Belediye Başkanı Sn. Kamil Saraçoğlu yaptılar.

Açılışta konuşma yapan Dumlupınar Üniversitesi rektörü Sn. Prof. Dr. Remzi Gören, açıklamalarıyla bizleri hem gururlandırdı hem de umutlandırdı. Sn. Gören konuşmasına kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini ve iyi temennilerini sunarak başladı. Konuşmasında kısaca şu hususlara değindi: “2023 vizyonuna sahip akademisyenlere hitap ediyor olmak benim için mutluluk kaynağıdır. 2023’e daha çok var diyenler olabilir fakat zaman algınıza bağlıdır. Zaman akış sırasıdır, takvim yaprağı değildir. Zamana değer verirseniz o da size değer verir ve size hayal dahi edemeyeceğiniz bir gelecek sunar. Zamanı kullanmak sizin elinizdedir. Kıymet ve değer vermezseniz, zaman; kayıp yıllar olur. Kaybeden siz olursunuz. Zamanı planlarsanız, zaman sizi yaşlandırmaz büyütür. Tercih sizindir, yaşlanmakta, büyümekte sizin elinizdedir.” Bu güzel cümlelerinin ardından yine güzel temennileriyle sözlerine şöyle devam etti: “Büyürseniz, Sabahattin Zaim olursunuz, Süleyman Uludağ olursunuz, Beşir Hamitoğulları olursunuz, Arif Nihat Asya olursunuz. Akademisyenliği seçtiğiniz için sizi kutluyorum. Bu mesleği zirvesine giden yol zahmetlidir. İniş çıkışları ve engelleri olan bir yoldur. Sabır ve çaba gerektirir. Şayet doğru rol modelleri rehber edinirseniz zirveye ulaşmanız daha kolay olur.” Dedikten sonra şu tavsiyede bulunarak sözlerine son verdi: “Hangi konuda çalışıyorsanız çalışın, mutlaka ama mutlaka Allah’ın rızasını gözetin. Çıktılarınız net olsun, faydalı olsun. Fayda üretmeye çalışın ve bu konuda lütfen hassas olun.”

Rektörümüz Sn. Gören’in ardından, Kütahya Belediye Başkanı Sn. Kamil Saraçoğlu konuşma yaptı. Konuşmasına şu sözlerle başladı: “7000 yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilim ve kültür yuvası olan şehrimizin tarihteki o güzel günlerini tekrar yaşaması için böylesine güzel çalışmalara destek vermekteyiz. Geçen yıl arkadaşlarımız bu kongrenin 4.sünü Kütahya’da yapmak istediklerini söylediklerinde, her türlü desteği vereceğimizi kendilerine söylemiştik. Bugün bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.” Sn. Saraçoğlu konuşmasında akademisyenlere çağrı yaparak şu ifadelerde bulundu: “Gelin Kütahya üzerinde araştırmalar yapın. Yüksek Lisansınızı, doktoranızı Kütahya’mız üzerine yapın. Kütahya yetiştirdiği ilim adamlarıyla, tarih ve kültürüyle dopdolu bir şehirdir.”

Daha sonra Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Bilal Kemikli, edebiyat ve ilim konusu hakkında açılış koferansı icra etti. Sözlerine edebiyat kavramının tanımını, sürecini ve bugün ifade ettiği manayı açıklayarak başlayan Sn. Kemikli, konuşmasına şöyle devam etti: “ Edebiyat sadece sanat olarak görülmüş; böylece uzmanlığı teşvik eden ilim anlayışı edebiyattan uzağa düşmüştür. Bir sanat olmanın yanında, eğitim öğretim kurumlarında, sadece ilgili programlarda okunan bir ders veya bölüm haline gelmiştir. Bu ise, edebiyat bilimi ve edebiyat bilimcisi kavramını doğurmuştur. Edebiyat bölümlerinden, zamanın ruhuna müdrik şair, hikâyeci, romancı gibi edebiyatçıların yeterince çıktığını dile getirmeyi çok isterdim. Ama maalesef bundan mahrumum…” dedikten sonra Sn. Kemikli, şu soruyu yönetti: “Ülkemizin önde gelen şairlerinin kaçı edebiyat eğitimi veren bir birimden mezun oldu?” Sn. Kemikli açıklayıcı cümlelerle konuşmasına devam etti: “ Aynı şekilde sosyal ve beşeri bilimlerde telif edilen makale ve kitapların, yazılan tezlerin dil ve üslup açısından tahlil edilmesi de gerekir. Daha doğrusu, bize ait bir ilim dili oluşturabildik mi? Bendeniz İlahiyat Fakültelerindeki “din dili ”ne dönük, “ilahiyat dil ve edebiyat” başlığıyla araştırma yapmış ve ulaştığım neticeleri makale ve tebliğ olarak kamuoyuna sunmuştum. Maalesef bu fakültelerde yapılan çalışmaların, günümüze özgün bir din dili inşa ettiğini söyleyemeyiz.

Ayrıca, edebiyatın sadece “söz sanatı” olarak algılanması, bilgi edinme ve üretme anlayışındaki paradigma değişimi edebi zevkten uzağa düşen bir ilim dilinin oluşmasına sebep olmuştur.” Dedikten sonra, şu tespiti yaptı: “Edebiyatla alakadar olmak, edebi eserleri okumak, sanat ve edebiyat dergilerini takip etmek ilim insanına, üslup ve dil becerisi kazandırmanın yanında araştırmalarında kurgu yapmayı kolaylaştıracak fikri zemini de hazırlar. Şiir ve inşa dönemlerinde, ilim erbabına âlim diyorduk… Âlim, şair olmasa bile, mantık, fesahat, ve belagat gibi ilimleri tahsil etmesi sebebiyle en azından söz ve mana sanatlarına vakıftı. Kaldı ki, şuaranın ekseriyeti ulema sınıfına mensuptu. O yüzden de şiir, sadece bir sanat değil, aynı zamanda hikmetti, felsefeydi.”

Bazı ilmi eserlerin, şiir diliyle yazıldığını ve bunun gerekçelerini açıklayan Sn. Kemikli, konuşmasına tavsiye niteliğindeki şu cümlelerle son verdi: “ Genç ilim insanı, şunu bilmelisin ki, sen bir bahçıvansın; hazırladığın tezler, çalıştığın projeler, sorduğun sorular, çözdüğün problemlerle sen ilim bahçesindeki adına alan veya bilim dalı denilen uzmanlık ağacını aşılıyorsun. Bu aşının iyi tutması, bereketli bir kavramsal dünya inşa edebilmen için, sana şiir dili, edebiyat dili, zengin ifadeler, bakışlar ve kavrayışlar sunacaktır. Edebiyat / şiir; ilmi dili işlek, sade bir hale dönüştürür. Dolayısıyla vak’ayı doğru, tutarlı ve etkili anlatmak gibi faydaları vardır. Bunun için en azında iyi ve seçici bir okuyucu olmanın yollarını aramalısın. Sakın, İlhan Berk’in dediği gibi, ‘Kızarlar diye hayal kurmaktan vaz geçme’; hayal kur, hayalini zenginleştirecek bir edebi ve estetik zevke sahip olmaya gayret et. Sadece hamallık edip, araştırmalarında ihtimalleri sırtlanma; yazdığın metinlerin içine gir. Aşkla çalış, çabala.”

Can Yücel’in, Üç Harf şiirini okuyan değerli hocamız, aşkla yürümemizi ve duracağımız yerin ise “dil” olması gerektiğini veciz bir şekilde dile getirdi.

Daha sonra, DİMAM’ın müdürü ve İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı öğretim üyelesi Sn. Yrd. Dç. Dr. Rıfat Türkel, Kamil Saraçoğlu Başkanlığındaki Kütahya Belediyesi’ne, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören’e, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli’ye, TUBİTAK’a, Atatürk Kültür Merkezi’ne ve İlmi Etütler Derneği’ne teşekkür ederek yapılan çalıştayın bilim dünyasına hayırlar getirmesini diledi.

Konuşmaların ardından katılımcıların gönüllerini fetheden bir müzik ziyafeti ve halk oyunları gösterisi sunuldu.

IV. Türkiye Lisans Üstü Çalışmalar Kongresi 15-16 Mayıs tarihlerinde, DPÜ ana kampüste, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesinin salonlarında 32 oturum halinde gerçekleştirildi. Birbirinden faydalı, emek verilerek hazırlanmış sunumlara katılabilmek paha biçilemez, tarifi imkânsız bir deneyimdi. 17 Mayıs Pazar günü yapılan Domaniç gezisi, muhteşem tabiat güzellikleriyle katılanlara unutulmaz hatıralar bıraktı.

Kongrenin düzenlenmesini sağlayan bütün kurum, kuruluş ve kişilere, ayrıca katılımlarıyla emeklerini, gelin sandığından görücüye çıkarılan birbirinden değerli çeyizler gibi sergileyip sunan katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Allah hepsinden razı olsun, çalışmalarında muvaffakiyetler dileriz…

 

Sevil Dağcı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 16:15
banner12
YORUM EKLE

banner19