Âlim hayata bakmalı, sorunlara bakmalı

Dr. İhsan Şenocak, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde 'Gelecek Tasavvurunun Yeniden İnşası' başlıklı bir konferans verdi..

Âlim hayata bakmalı, sorunlara bakmalı

Aynısı olmayan günlerin, geleceği bilinmeyen yılların getirdiği bir düşünce tufanının arasından geçerken durağımız Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi oldu.

Konferans salonunda İslam Dünyası İletişim Kulübü aracılığı ile düzenlenen ve Dr. İhsan Şenocak’ın konuk olduğu “Gelecek Tasavvurunun Yeniden İnşası” konferansı için toplanıldı. Kuran tilaveti, İslam Dünyası İletişim Kulübü başkanının konuşması ve FSM Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi dekan yardımcısı Halil İbrahim Kutlay’ın konuşması ile giriş yapılan konferans, Dr. İhsan Şenocak’ın konuşması ile devam etti.

Meydana inilmeden Müslüman olunmaz. Bu ümmet her şeyi ile bir olmalı, meydanda da bir olmalı, bir söylemeli. Bu yola su için, ekmek için çıkma.” sözleri ile konuşmasına başlayan Şenocak, “Sümeyye’ye Sümeyye’yi Sümeyyeler anlatacak. Hal dili ile anlatacak. Efendimiz (s.a.v)'i tanımadan önce sihirbaz dediler, tanıyınca anam babam sana feda olsun dediler. Elbette Allahuekberle her yer ayaklarımızın altında diyorsak bunu hal dili ile de göstermemiz lazım.” diyerek özellikle günümüz gençleri için önemli bir noktaya dikkat çekti.

Eskiden olduğu gibi şimdi de Mısır’da Musabların, Bilallerin direndiğini, onların ateş İbrahim’i yakmaz sözünü bildiğine değinen Şenocak, “Ashab beyaz cübbeleri, sakalları ile Kudüs’e girdi. Eğer biz sahabe gibi inanırsak biz de küfrün merkezi Beyaz Saray’a beyaz cübbelerimizle girebileceğiz ama podyumlarda 15 yaşında kızları oynatarak Beyaz Saray’a Allahuekberle girilmez. Beyaz Saray’a Allahuekberle Allah yolundan gidilerek girilir.” dedi.

İslam âlemi için iki yıkımın söz konusu olduğunu söyleyen Şenocak, bunları şöyle açıkladı: “1-Mealcilik. Mealcilik Hz. Muhammedsiz Kuran projesidir. Efendimiz (s.a.v) yoksa Musab (r.a) da yoktur, Habbab (r.a) da yoktur. İlk meali yazan Zeki Mesabiz diye Suriyeli Hristiyan birisidir. Meal dini öğretse idi bizim Âlimlerimiz yazardı. Meal olmasın demiyoruz ama meal tefsirin yerini almasın.

2-Telefilik. Ehli sünneti yıkmak içindir. Türbeyi yıkmayı İslam kabul ediyorlar.’’

Son olarak Hadis konusunda düşülen yanlışa dikkat çekti ve gençlerin ne yapmaları gerektiği konusunda şöyle seslendi: “Benim kardeşim Buhari’yi değil, Goldziher’i okursa çıkıp sadece 400 hadis var der. Allah'ın resulü 23 yılda Kur'an’ı 400 kelime ile mi açıkladı ki sen çıkıp tüm Kur'an’ı 400 kelime ile açıklıyorsun? Bizlerin çıkıp doğru düzgün anlatması lazım.

Her dönemin bir karanlığı var. Bu karanlıktan sen çıkaracaksın Efendimiz (s.a.v)'in sünneti ile. Bu ümmet Süleymaniye’nin ruhu ile ayağı kalkacak. Diriliş Süleymaniye’den başlayacak. Âlim hayata bakacak, sorunlara bakacak ve amentüyü yazacak.’’

 

Ayşenur Gürbüz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 13:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26