banner17

Lacivert'ten 'Batı- İnsanlığın Yol Kazası' Dosyası

Lacivert dergisinin Mayıs 2018 tarihli 46. sayısı çıktı.

Lacivert'ten 'Batı- İnsanlığın Yol Kazası' Dosyası

Lacivert dergisinin Mayıs 2018 tarihli 46. sayısı çıktı. Dergi yeni sayısında yer verdiği “Batı- İnsanlığın Yol Kazası” dosyasında Batı’ya ait birçok kavram ile birlikte Türkiye’nin Batı’yla olan ilişkilerini inceledi.

Dergide AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerini yürüten Mahir Ünal’la siyaset ve kültür üzerine; Prof. Dr. Mehmet Akif Okur ile Batı’nın dünü, bugünü ve yarını üzerine; Hasan Aycın ile de çizgi sanatı ve sanatçının rolü üzerine söyleşiler yapılmış.

“Batı” dosyasında; Cemil Meriç’in Batı’ya bakışını Ahmet Edip Başaran incelerken, Ekrem Demirli “İslam dünyanın neresindedir?”; Haşmet Babaoğlu “Artık içimiz dışımız Batı”; Mustafa Akar, “Batı karşısında İslamcılığın rolü”; Mesut Aytekin “Batı’nın sinemasında Doğulu olma” başlıklı yazılarıyla yer alıyor. Batı konusundaki bütün isim ve terimleri açıklayan yazısında Birol Biçer, Doğulu ve Batılı farkını ortaya koyuyor. Gökhan Ergür, Batılılaşmanın “yitik ego idealindeki pataloji” olduğunu söylerken, bu sayının hareketli sayfasında “Batı’ya Muhalif Batılılar”ın söylemleri Elif Rana Saraçgil tarafından derleniyor.

Sena Subaşı ve Beyza Aydın tarafından hazırlanan “Mini referandum” bölümünün bu ayki sorusu; “Batı denilince aklınıza ne geliyor?” H. Sena Kartal, “3 Sütun” adlı köşesinde “Nedir sizin en sevdiğiniz?” sorusunu Elif Öztürk Özgöncü’ye, Serkan Üstüner’e ve Zeynep Çilek’e soruyor.

Ramazan ayının gelişini “Oruç insana can katar” yazısıyla selamlayan Raşit Ulaş’ın ardından; Tuluyhan Uğurlu da yazısında “Gözlerimiz hep göklerde olsun” diyor. Birol Biçer’in “Dünyadan Portreler” ve “Dünyadan Haberler” kısmı ile zenginleştirilen dergide, pedagog Zeynep Temizer Atalar “Babaanne sen annem misin?” yazısıyla çocuk-ebeveyn ilişkilerini anlatıyor. “Düşünce Atlası” bölümünde Beytullah Çakır, bu sayıda Rasim Cinisli röportajıyla birlikte Ali Fuat Başgil’i anıyor.

Yeni sayfalardan olan “Suret Defteri” bölümünde İbrahim Altay, “Hipnoz” öyküsüyle yer alıyor. “Benim Roman Kahramanlarım”da bu ay Yaprak Dökümü’nün Ali Rıza Bey’ini Abdullah Harmancı ele alırken; “Dedemden Dinlediğim Masallar” bölümünde İsmail Özen, “Al yanaklı, gün yanaklı kız” masalını aktarıyor. “Tepe Lambası”nın sorularını ise Eda Tezcan yanıtlarken, “Egoist Okur” bölümünde Gülenay Börekçi kitap eleştirilerine devam ediyor.

“Harita Metot” bölümünde Raşit Ulaş, “Kızıl Elmayı gösteren adam Ömer Seyfettin”i tanıtıyor. “Pusula” sayfasında Samed Karagöz “Hocamız Üsküdarlı Ali Rıza Bey” yazısıyla yer alıyor. Ayrıca Hakkı Öcal’ın “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları”, Serkan Akkoyun’un “Düşünen Sporcu”, Ayşe Atila’nın “Okuma Köşesi” ve Gamze Tuna’nın “Doktor Lacivert” bölümleri de dergide yer alan diğer sayfalar.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 16:18
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20