Lacivert dergisinin 28. sayısı çıktı

Lacivert dergisinin Ekim 2016 tarihli 28'inci sayısı 'Kurtuluş: 15 Temmuz' dosyası ile çıktı.

Lacivert dergisinin 28. sayısı çıktı

Lacivert dergisinin Ekim 2016 tarihli 28'inci sayısı raflardaki yerini aldı. “Kurtuluş: 15 Temmuz” dosyası ile çıkan Lacivert, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeleri uzman yazarları ile değerlendiriyor.

Derginin röportajlarında bu ay “Darbeler Tarihi” kitabının yazarı Prof. Dr. Cemil Koçak ve akademisyen - şair Ahmet Murat yer alıyor. “15 Temmuz gecesi kanımca Türkiye’de demokrasi tarihimiz açısından inanılmaz bir devrim gerçekleşti” diyen Koçak ile Gezi kalkışmasından 15 Temmuz darbe girişimine kadar giden süreç konuşulmuş. Akademisyen - şair Ahmet Murat’la ise tasavvuf ve cemaat arasındaki farklar değerlendiriliyor. “Cemaatlerin birinci amacı sosyolojik, ikinci amacı ekonomik, üçüncü amacı siyasidir” diyen Murat, bir tarikatın neden cemaate dönüşmemesi gerektiğinin altını çiziyor.  

Meryem İlayda Atlas, “FETÖ ile Mücadelenin Çıkmazları” yazısıyla 15 Temmuz’a nasıl gelindiğini, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, “Temmuzun Ortasıydı” yazısıyla mütareke İstanbul’undan 15 Temmuz’a genel bir Türkiye panoramasını,  Prof. Dr. Kemal Sayar, “Kült mü Cemaat mi?” yazısıyla FETÖ’nün sosyolojik ve psikolojik yapısını, Gökhan Ergür “Milletlerin Şahsiyetleri” yazısıyla Türklerin hangi karakterde insanlar olduğunu, Elif Eda Karagöz “Yara(…)” yazısıyla o gece neler yaşandığını, Fatmanur Altun, “FETÖ’nün Kadınları: Sıradışı Bir Abla Hikâyesi” yazısıyla FETÖ ablalarının bugüne nasıl geldiğini, Taha Kılınç “Şimdi Tedaviyi Konuşma Zamanı” yazısıyla cemaat ve tarikatların genel yapılarını, Nagihan Haliloğlu, “Direniş Dayanışma, Müslüman Kadın” yazısıyla 15 Temmuz gecesi sokağa çıkan Türk kadınlarını ve o kadınları görmezden gelen Batı medyasını, Pınar Kandemir, “Katı Laikliğin Ürettiği Tehlikeli Atık: FETÖ” yazısıyla FETÖ’yü bugüne getiren asıl sebepleri, Kılıç Buğra Kanat, “Darbe ve Dünya” yazısıyla darbenin dünyada nasıl göründüğünü, Beytullah Çakır, “Dabbe Değil Darbe” yazısıyla darbeye sessiz kalan ve tiyatro diyenleri,  Süleyman Arif Özkut, “Tarihte Bir FETÖ Vakası: Şeyhülislam Feyzullah Efendi” yazısıyla Osmanlı zamanında yaşayan bir şeyhülislamın FETÖ’yle nasıl benzerlikler taşıdığını anlatmaya çalışıyor Lacivert okuruna.

Kaya Genç “15 Temmuz Türkiye’nin DNA’sını Değiştirdi mi?”  adlı kısa soruşturmasıyla 15 Temmuz’dan sonra milletin ruh halinde ne gibi değişimler olduğunu tartışıyor. Ayrıca Beytullah Çakır ve Raşit Ulaş’ın hazırladığı “28 Şubat’tan 15 Temmuz’a Askeriyede Darbecilik ve FETÖ Sorunu” adlı soruşturma dosyasında Alper Görmüş ile birlikte 28 Şubat ve Balyoz mağduru askerlerle TSK içindeki FETÖ yapılanması ve neler yaşandığı konuşuluyor. Türkiye Günlüğü’nde ise Doç Dr. Mehmet Akif Okur, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonunu değerlendiriyor.

Güven Adıgüzel “İktisadın Kültürel Kodları Üzerine: Adam Zengin Olmaz!”, Tuba Kozan “Missing, Costa Gavras”, Mesut Bostan “Abbas Kiyarüstemi’nin Ardından: Ulusal Bir Auteurün Portresi”, Zeynep Tuğçe Karadağ “Darbelerin Filmleri”, Samed Karagöz ise “Müslümanlar Çağdaş Sanatı Sev(e)mez mi?” yazıları ile yer alırken Contemporary İbrahim Efendi “Dört Bölük Oyununu Nasıl Keşfettim?” yazısıyla yine zaman ve mekân dışı bir yolculuğa çıkarıyor okurları.

Yüz yüze bölümünde H. Sena Kartal, Yurtsuzlaşma sergisi küratörü Hülya Yazıcı ile konuşmuş, ayrıca Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali koordinatörü Prof. Dr. Bengi Semerci ile kısa bir söyleşi gerçekleştirmiş.

İyi Şeyler Ajandası,  Şaşkın Kerteriz bölümü, kitap tanıtım sayfaları, Twitter sayfaları gibi daha pek çok yazının ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 28'inci sayısında okurunun karşısına yine dolu dolu bir içerikle çıkıyor.

Yayın Tarihi: 05 Ekim 2016 Çarşamba 15:57 Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 15:57
banner25
YORUM EKLE

banner26