Lacivert dergisinden 'Korku' dosyası

Lacivert dergisi Mart 2018 tarihli 44’üncü sayısında 'Korku' dosyasıyla raflarda yerini aldı.

Lacivert dergisinden 'Korku' dosyası

Lacivert dergisi Mart 2018 tarihli 44’üncü sayısında “Korku” dosyasıyla raflarda yerini aldı.

Dosyanın röportajları; “Kudüs’te Hz. Ömer Çizgisine Dönmeliyiz” diyen piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu ve “Türkler Savaşta Ölmeyi Önemser, Yatakta Ölmekten Utanırlar” diyen Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile gerçekleştiriliyor.

Dosyada Mustafa Akar’ın, “Korkma! Tanımlamaya da Çalışma, Sadece Anla”; Ekrem Demirli’nin, “Hayatı Ölümle Anlamak”; Zeynep Temizer Atalar’ın “Ve Tamircisi Sorar: Arızanın Kaynağı Ne?” isimli yazıları bulunuyor. Ayrıca, Hakan Arslanbenzer, “Akif’in Korkuları Bizim Umutlarımız”; Beytullah Çakır, “Kierkegaard’ı Titreten Şey”, Gökhan Ergür, “Korkuyu Yenen Türkler” yazılarıyla dosyaya katkı veren isimler. Bununla birlikte Haşmet Babaoğlu’nun “3 Soru 3 Cevap” adlı köşesinde yazdığı “Endişenin Suyu Aşınca Boyumuzu” isimli yazısı dosyada yer alıyor.

H. Sena Kartal’ın hazırladığı ilginç fobilerden oluşan “İçimizdeki korkulara Teslimiz” başlıklı yazısının yanısıra, Sena Subaşı ve Beyza Aydın tarafından hazırlanan “Mini referandum” bölümünün bu ayki sorusu “Korktuğunuz ama Korkmamanız Gerektiğini Bildiğiniz Bir Şey Var mı?” oluyor.

H. Sena Kartal, “3 Sütun” adlı köşesinde “Nedir sizin en sevdiğiniz?” sorusunu Selahattin Yusuf’a, Betül Nurata’ya ve Yener Çevik’ e soruyor. “Düşünce Atlası” bölümünde fikir dünyamızın önemli isimlerini tanıtan Beytullah Çakır, bu sayıda Dursun Gürlek röportajıyla birlikte Erol Güngör’ü anlatıyor. Hemen ardından Ebubekir Kurban’ın, “Erol Güngör’ü Niçin Okumalıyız” adlı yazısı geliyor. 17 sorudan oluşan “Tepe Lambası” sayfasının bu ayki konuğu Aykut Ertuğrul olurken Raşit Ulaş da “Harita Metot” isimli bölümde Köroğlu’ndan bahsediyor.

Bu sayı da Gülenay Börekçi tarafından Teoman ile bir röportaj gerçekleştirilmiş. “Dünyadan Portreler” ve “Dünyadan Haberler” ile zenginleştirilen dergide Mustafa Çiftçi’nin, “Matbuat Âleminden Geçmiş Bir Ömür: Zekeriya Sertel” portresi; Süleyman Arif’in, “Sedyede Savaş Yöneten Kumandan: Süleyman Askeri Bey” makalesi; Suavi Kemal Yazgıç’ı,; “Cumhuriyet Devrinde Bir Osmanlı Efendisi: İbnülemin Mahmud Kemal İnal” yazısı ve Nurullah Genç’in, “Dedemden Dinlediğim Masallar” köşesi bulunuyor. “Egoist Okur” bölümünde Gülenay Börekçi’nin kitap tanıtımları yer alırken Güray Süngü, “Benim Roman Kahramanlarım” sayfasıyla okurun karşısına çıkıyor.

Ayrıca derginin devamı, Hakkı Öcal’ın “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları”, Serkan Akkoyun’un “Düşünen Sporcu”, Ayşe Atila’nın “Okuma Köşesi”, Gamze Tuna’nın; “Doktor Laci-vert”, Yunus Arslan’ın “Her şeyin Tarihi” isimli köşelerini içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 09:57
banner12
YORUM EKLE

banner19