Lacivert dergisinden 'Apartman' dosyası

Lacivert dergisinin Eylül 2017 tarihli 38’inci sayısı 'Apartman' dosyası ile çıktı.

Lacivert dergisinden 'Apartman' dosyası

Lacivert dergisinin Eylül 2017 tarihli 38’inci sayısı raflardaki yerini aldı. “Apartman” dosyası ile çıkan Lacivert, apartmanı merkeze alarak şehircilik konusunu işledi.

Dosyanın röportajları; “Apartman, Fransa’dan Türkiye’ye nakledilmiş özenti bir oluşumdur” ifadeleriyle Emine Öğün ve Mehmet Öğün ile birlikte; apartmanın “gelişmişlik değil bir gerilik sembolü” olduğunu söyleyen Halil İbrahim Düzenli ile gerçekleştiriliyor.

Meryem İlayda Atlas “Yitirilen toplumsal mutabakat: Orta sehpa”, Mustafa Akar “Bir apartman inşa etmek”, Nagihan Haliloğlu “Doğu’nun apartmanları”, Fatmanur Altun “Elveda steril yaşam”, Gökhan Ergür “Şahitlikler: Söylemez apartmanı”, Zeynep Temizer Atalar “Dikine uzanan hayatta çocuk olmak” ve Raşit Ulaş “Büyüyünce İstanbul olacağım” yazılarıyla dosyada yer buluyor. Güven Adıgüzel; “Ankara’da bir acayip modern: Cinnah 19” yazısıyla Ankara’nın ilginç apartmanlarından birini anlatırken Zeynep Tuğçe Karadağ “Apartman filmleri” dosyasıyla bugüne kadar çekilmiş apartman eksenli filmleri bir araya getiriyor. Kevser Uysal ise hazırlamış olduğu “Apartman sözlük” yazısıyla apartmanda yaşayan insanların ortak hislerine tercüman oluyor. Lacivert Yazı İşleri’nin hazırladığı “Meşhur apartmanlar” ve “Perili köşkler, gizemli apartmanlar ve ilginç hikâyeleri” başlıklı yazıların yanısıra dosyanın son yazısını ise Pınar Demir Er tarafından kaleme alınan “İdealler ve gerçekler arasında mesken hikâyemiz” başlıklı yazı oluşturuyor.

Haşmet Babaoğlu’yla 3 soru 3 cevap bölümü; “Apartman veya ev ne fark eder? İçinde hayat yok!” başlığıyla yer almış dergide. Hüsrev Hatemi ise Dekorlar Kaldı Geride başlıklı köşesinde bu ay “Beynimin apartmanındaki apartımanda ikamet ederim” yazısıyla okuyucularla buluşuyor.

Serbest makale bölümünde Fatma Toksoy “Kahve bahane”, Süleyman Arif Özkut “Osmanlı’nın vampir prensi: Vlad Tepeş” yazılarıyla yer alıyor. Hakkı Öcal ise “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları” köşesinde “Sardalye tarzı bir komşuluk” yazısıyla yer alıyor.

Bu ay Türkiye Günlüğü bölümünde ise son zamanlarda yaşanan sel felaketleri ve olası İstanbul depremi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile konuşuluyor. “Sel Allah’ın işi ama sel felaketi insan eseridir” diyen Kadıoğlu doğal afetlere karşı alınması gereken önlemleri anlatıyor.

Kitap Eleştiri bölümünde Suavi Kemal Yazgıç, Güray Süngü’nün Pencere romanını masaya yatırırken Sinema bölümünde Tuba Kozan “Gerçeğin peşindeki sinema” yazısıyla yer alıyor. Gezi bölümünde ise Yusuf Sami Kamadan Moğolistan’ı anlatıyor. Serkan Akkoyun Düşünen Sporcu bölümünde Kenya’daki Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan genç sporcu Mizgin Ay’ı anlatıyor.

İyi Şeyler Ajandası, Şaşkın Kerteriz bölümü, Doktor Lacivert, Dosya Sözlük, kitap tanıtım sayfaları, yüz yüze bölümü, Twitter sayfaları gibi daha pek çok yazı ve haber Lacivert dergisinin 38’inci sayısında okura sunuluyor.

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2017 Salı 16:57 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 16:57
banner25
YORUM EKLE

banner26