Kütüphane kullanıyor musunuz?

TYB İstanbul Şubesince düzenlenen ve Prof. Dr. Bedri Gencer’in yürüttüğü "Fikir Harmanı" 26 Kasım’da M. Serhan Tayşi’yi ağırlayacak.

Kütüphane kullanıyor musunuz?

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nce düzenlenen ve Prof. Dr. Bedri Gencer’in yürüttüğü “Fikir Harmanı” Kasım ayında Mehmet Serhan Tayşi söyleşisiyle devam ediyor.

26 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak ve katılımın serbest olduğu etkinlikte Millet Kütüphanesi emekli müdürü Mehmet Serhan Tayşi, "Türkiye’de Kitap ve Kütüphane Kültürü" konusu etrafında bir söyleşi gerçekleştirecek. Tayşi ayrıca katılımcıların ve oturum yöneticisi Bedri Gencer’in sorularını da yanıtlayacak.

Fatih’teki Millet Kütüphanesi’ne tam 33 yıl hizmet vermiş, Ali Emirî Efendi’nin kitaplarıyla hemhal olmuş bir zat olan M. Serhan Tayşi ile yapılacak bu söyleşi 26 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin Sultanahmet’teki merkezinde gerçekleşecek olup, 0212 527 7517 no’lu telefondan da konu hakkında bilgi alınabilir.

M. Serhan Tayşi kimdir?

İzmir, Bayındırlı bir ulemâ ailesine mensub olan Mehmet Serhan Tayşi, 1942 yılında babasının vazifesi gereği bulunduğu Adana’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Tayşi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1970 yılında girdiği bir imtihan neticesinde Millet Kütüphanesi’nde göreve başlayarak sırasıyla memurluk, bölüm şeşiği, uzmanlık, başuzmanlık ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’de Millet Kütüphanesi müdürü oldu ve 2003 yılı başında, emekli olana kadar bu görevini sürdürdü. Kütüphanecilik, kütüphaneler, kitaplar, kültür ve tarih konulu birçok makale kaleme aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan bu makalelerinin yanında Mecmuâ-yi Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniye gibi klasik Osmanlı eserlerini günümüz Türkçesine kazandırdı. Hakkında, kendisiyle gerçekleştirilmiş uzun soluklu bir söyleşiye dayanarak hazırlanmış “Ali Emirî’nin İzinde” adlı bir de kitap bulunmaktadır.

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi

Adres: Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi,

Divanyolu Cad. Hoca Rüstem Sokak No: 6

Sultanahmet / İstanbul

https://www.facebook.com/tybistanbul  

Tel.: 0212 527 7517-18

Faks: 0212 527 7519

 

Yüsra Dal haber verdi

YORUM EKLE