Kütahya'da O'nun Niyazı sergisi düzenlendi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin düzenlediği Kutlu Doğum haftası etkinlikleri Gelenekli İslam Sanatları sergisi ile sona erdi.

Kütahya'da O'nun Niyazı sergisi düzenlendi

Allah güzeldir, güzel olanı sever’ hadis-i şerifi, İslam sanatlarında görünenden görünmeye doğru yükselen çizgide ilerlemiş, İslam medeniyeti yüzyıllarca bu formla şekillenmiştir. Ancak maalesef günümüzde büyükşehirler bu nimetten faydalanırken Kütahya gibi Anadolu şehirleri geleneksel sanatlarımıza hasret kalmışlardı. İşbu sebeple hat, tezhip, ebru, naht, kat’ı gibi İslam sanatının güzide örneklerini görebileceğimiz bir sergi gerçekleşti Kütahya’da.

Ahmet Efe’nin ‘Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm’ın 40 Duası’ isimli ücretsiz kitapçığından yola çıkan hattat, müzehhip ve ebrucular, bu duaları 40 sanat eseri haline getirdiler. Yaklaşık altı aylık bir çalışmanın neticesi olan serginin ana temasını oluşturan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) 40 duası dışında hilye-i şerif, ism-i nebi, kelam-ı kibar ve ayetlerle birlikte toplam 52 eser sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Bursa Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar ve Kültür Derneği işbirliği ile ortaya çıkan ‘O’nun (sav) Niyazı’ isimli sergi, 28 Nisan 2014 Pazartesi günü rektör yardımcımız sayın Prof. Dr. Yunus Erdoğan, Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı hattat sayın Mahmut Şahin, dekanımız sayın Prof. Dr. Bilal Kemikli, Müdendislik Fakültesi dekanı sayın Prof. Dr. Osman Şan, fakültemiz-üniversitemiz öğretim elemanları, öğrenciler ve halkın yoğun katılımları ile açıldı. Açılışın ardından hattat Mahmut Şahin, sergideki eserlerin tek tek tanıtımını yaparak açılışa gelen misafirleri sergiyi gezdirdi. Dekanımız Prof.Dr. Bilal Kemikli de katkılarından dolayı hattat Mahmut Şahin’e teşekkür belgesi sundu.

Sergide yer alan bir duaya amin diyerek yazımızı nihayetlendirelim: “Allah’ım! Sıkıntıdan, üzüntüden, güçsüzlükten, tembellikten, cimrilikten, borcun yükünden ve kişilerin tahakkümünden sana sığınırım.”

 

Hat: Nurşen Karahasanoğlu; Tezhib: Elif Birkan

 

 

Semra Güler haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 14:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26