banner16

Kütahya'da 'Bir Usta Bin Usta' Çini Sergisi Açıldı

'Bir Usta Bin Usta' projesi kapsamında Kütahya Halk Eğitim Merkezi'ndeki çinicilik kursunda yapılan ürünler bir sergiyle ziyaretçilere açıldı.

Kütahya'da 'Bir Usta Bin Usta' Çini Sergisi Açıldı

"Bir Usta Bin Usta" projesi kapsamında Kütahya Halk Eğitim Merkezi'ndeki çinicilik kursunda yapılan ürünler bir sergiyle ziyaretçilere açıldı.  sergi törenle açıldı. Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen projenin tenik danışmanlığını Kültür ve Turizm Bakanlığı üstleniyor.

Serginin açılışında konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, milletleri farklı ve üstün kılanın kültür zenginliği olduğunu söyledi: "Kütahya'mız tarihte kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir memleket olarak birçok milletin medeniyeti olan bir kültüre ve sanata sahip bir il. Bu bizim en büyük zenginliğimiz. Bu zenginliği yaşatmanın yolu usta-çırak ilişkisinden, bir ustadan bin ustaya ulaşacak yeni yapıların oluşmasına bağlı. Bugün burada güzel bir iş birliğini görüyoruz. Bakanlığımızın Anadolu Sigorta ile yapmış olduğu iş birliğiyle 25 kursiyerimizden 23'ü başarıyla kursu tamamladılar. Bu kursiyerlerimiz yeni sanatçılarımızı zanaatkarlarımızı ortaya çıkaracak bir süreci tamamlamış da bulunuyor."

Çini sanatının uzun yıllardır Kütahya halkı tarafından devam ettirilip nesilden nesile aktarıldığını belirten Nayir, "Çinimiz, özelliğini kaybetmeden günümüze gelmiş ve Kütahyalının da övünç kaynağı olmuştur. İnşallah bu kurslar sayesinde de geleceğe asıl formatını kaybetmeden, tasarımlarını geliştirerek daha iyi bir düzeye ulaşmış olacak." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 12:52
banner12
YORUM EKLE
banner8
SIRADAKİ HABER

banner7

banner6