"Kut'ül Amare Masaldan Gerçeğe" 2019'da vizyonda

Yaklaşık 2 buçuk yıldır projesi devam eden "Kut'ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel filmin, 2019 yılı içerisinde vizyona girmesi planlanıyor.

"Kut'ül Amare Masaldan Gerçeğe" 2019'da vizyonda

Yönetmen Koray Demir, "Kut'ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesele ilişkin, "Sadece ordunun değil, halk gücünün de birleşerek işgalci bir güce karşı direndiği ve boyun eğmediği, bu sayede de 200 yıldır yenilgi yüzü görmemiş dünyadaki en büyük güce diz çöktürüldüğü anı anlatan bir film yapmak istedik." dedi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesi'nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesi olan "Kut-ül Amare"yi anlatan filmin çekimleri 7 ülkede gerçekleştirildi. Hazırlık süreciyle birlikte yaklaşık 2 buçuk yıl süren "Kut'ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel filmin çekimlerinde sona gelindi.

Filmin yönetmenliğini ve proje koordinatörlüğünü üstlenen Demir, Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamada, Kut-ül Amare kuşatmasının birçok yönden yanlış anlaşıldığını belirterek, uzun süren araştırmalardan yola çıkarak kuşatmayı farklı bir açıdan ele almak istediğini söyledi. Kut'ül Amare'nin Doğu ve Batı arasındaki bir savaş olduğunu aktaran Demir, "I. Dünya Savaşı'ndaki diğer cephelerden farklı olarak, Kut-ül Amare'de orduyla halk topyekun bir şekilde direnç göstermiş ve dünyadaki en büyük gücü alt etmiş. Bu yüzden sembol olan bu zaferi izleyicilerle buluşturmak istedim." diye konuştu. Demir, kuşatmayı tüm yönleriyle ele almayı amaçladıklarını dile getirerek, "Bizim bakış açımız projede, Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve Arnavutların bir amaç uğruna birleşmesi. Sadece ordunun değil, halk gücünün de birleşerek işgalci bir güce karşı direndiği ve boyun eğmediği, bu sayede de 200 yıldır yenilgi yüzü görmemiş dünyadaki en büyük güce diz çöktürüldüğü anı anlatan bir film yapmak istedik. Temel amacımız buydu." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2018 Çarşamba 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26