Kurtubalılar Afrika'yı selamladılar

Kurtuba dergisi yeni sayısını Afrika'ya hasretti.

Kurtubalılar Afrika'yı selamladılar

2007 yılında Selman Maltaş tarafından kurulan ve editörlüklerini halen Ahmet Tek ve Barış Öztürk’ün yaptığı Kurtuba dergisinin yeni sayısında Kurtubalılar Afrika’yı selamlamışlar. Her sayılarında genel geçer gündemlerin peşine takılmak yerine kendi gündemleriyle okurun karşısına çıkan Kurtubalılar bu kez “Afrika Afrika duy sesimizi” sloganını dillendirmişler.

Kurtuba dergisi
(+)

Afrika Afrika duy sesimizi

Dünden bugüne Afrika’nın konuşulduğu dergide, M. İhsan Turgut Afrika’ya dair derinlikli bir değerlendirme yapmış. Bu yıl Güney Afrika’da yapılan Dünya Kupası’nda dünya Müslümanlarının kalbinin Gana’yla birlikte attığını yazmış. Afrika tarihçesine dikkat çekmiş. Sömürgecilerin çöreklendiği Afrika kıtasındaki özgürlük hareketlerinde rol oynayan Steve Biko ve İmam Harun’un hayatlarından kesitleri okuyucularla paylaşmış.

M. İhsan Turgut 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz’in Afrika’ya irşad göreviyle gönderdiği Ebubekir Efendi’nin Afrika için önemini anlatırken, Ahmet Tek Türkiye ve Afrika’nın ortak geleceğini anlattığı yazısında Türkiye’nin Afrika’ya dönüşünü masaya yatırmış. Türkiye’nin sorumluluğunu tekrar gündeme getirerek, Ebubekir Efendi’den stratejik derinliğin mimarı Ahmet Davutoğlu’na kadar geçen süredeki kritik eşiğe dikkat çekmiş.

Türkiye’nin Afrika’ya dönüşü

Dergide, Türkiye’nin Afrika açılımına yer verilmiş. 1998 yılında Afrika Açılım Eylem Planı'nın oluşturulmasıyla ilk adımı atılan Türkiye-Afrika ilişkilerinin geliştirilmesi sürecinin 2003 yılında hazırlanan “Afrika Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi'” ile ivme kazandığı dile getirilmiş.

Afrika

2005 yılının Afrika Yılı ilan edilmesi, Türkiye’nin Afrika Birliği'ne gözlemci üye olarak kabul edilmesi ve Afrika’yla Türkiye arasında gerçekleşen stratejik ortaklıkların önemine vurgu yapılan dergide, Afrika’nın ittihad-ı İslam’ın en önemli parçalarından biri olduğu hatırlatılmış.

Mavi Marmara diplomasinin vicdanına bırakılmayacak kadar önemlidir

Ayrıca dergide Âdem Özköse’yle ilk kitabı Cennete Otostop üzerine güzel bir söyleşi yapılmış. Amerika’da yaşayan Müslümanlar unutulmamış. Bize hayatın iman ve cihad olduğunu bir kez daha anımsatan Bahattin Yıldız konuşulmuş. İnternetten devrim çıkmayacağının altı ısrarla çizilmiş.

Kurtubalılar, Mavi Marmara’nın unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini dile getirmişler. Dergiye imzalarını Mavi Marmara’yla atmışlar ve son noktayı şöyle koymuşlar: “Mavi Marmara, diplomasinin vicdanına bırakılamayacak kadar önemlidir; çünkü insanlığın ortak vicdanıdır.”

 

Cengiz Yalçınkaya bildirdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 13:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26