Kur'ani Hayat'ın 43. sayısı çıktı

Kur'ani Hayat dergisinin 43. sayısı çıktı

Kur'ani Hayat'ın 43. sayısı çıktı

Kur’ani Hayat dergisinin 43. sayısı çıktı. Dergi bu sayısını, insanlığın, özellikle ümmet-i Muhammed’in en temel sorununa ayırdı. Derginin bu sayısında Allah’ın indirdiği din ile insanların kültür ve geleneklerini nasıl din haline getirdiği ele alınmış.

Başyazıda Mustafa İslâmoğlu hocanın paralel dinin özelliklerini ele aldığı bir hutbesi metin halinde gözden geçirilerek sunulmuş. İbrahim Sarmış hoca kültürün dinleşme sürecini ve indirilen din gibi savunulmasını ele almış. Bilgin Erdoğan, İslam dünyasında İslam dışı öğretilerin rivayeti kiliseleştirmesinin doğurduğu acı sonuçları tasnif ve tahlil ediyor.

Haydar Öztürk, adı konmuş uydurulan dinleri eleştirel bir gözle değerlendirmeye tabi tutuyor. Tunahan Bozkurt, insanların projesi olan uydurulmuş dinin Allah’ın projesi olan indirilmiş din karşısında bir kıymeti olmadığını anlatıyor. Dergiye ilk kez yazı veren Bekir Berk uydurulmuş dinin vezir ve piyonlarını gözler önüne sermiş yazısında.

Cevdet Işık gerçek ve geçerli dinin Allah’ın indirdiği din olduğunu, Tûba Erdem bir çok boyutuyla Kur’an’ın önerdiği hak dini, Nihal Kuzucu ise tevhid dinini şirk(et)dininden ayırmada akıl-vahiy uyumunun önemini anlatıyor.

Işıl Cıngıllıoğlu, sorunlar yumağına dönen uydurulan dinden insanların indirilen dine nasıl yöneldiğini, bazı düşünür, yazar ve davetçilerden alıntılar yaparak görüşlerini paylaşıyor bizimle. Talip Akbaş indirilen dinde toplum yapısını, Mahmut Celal Özmen ise veliler, şehitler ve balıklar üzerinden uydurulmuş paralel dinin insanları nasıl aldattığını ortaya koyuyor.

Zeki Tan, evrensellikten yerelliğe düşüş sürecini irdeliyor, tarafgirliğin ne denli zararlı bir sosyal hastalık olduğunu ele alıyor. Kadir Canatan’ın Meryem Sûresi’ni ‘iffet ve namus’ simgesi bağlamında yorumlayan yazısına Hasan Aycın’ın çizgisi iç kapak olarak sunulmuş. Her yıl1 Eylül’ü dünya barış günü olarak kutlayan(!) şer güçlerine inat, 43. sayı makaleleri Hüseyin Kerim Ece hocanın İslam’ın barış çağrısını ve bu konudaki yanlış algıları incelediği yazısıyla tamamlanıyor.

Bu sayıda iki söyleşiyi paylaşılmış dergi sayfalarında. “İslam’ın Pavlusları” isimli iki ciltlik eserin müellifi Sadettin Merdin ile uydurulan dinin felsefi kaynaklarını,  “Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi” Genel Sekreteri Prof.Dr. Munir el-Beyati ile de inzal edilmiş din olan İslam’ın özelliklerini ve DAİŞ gibi sapkın hareketlerin nasıl ortaya çıkabildiğini Fethi Güngör’ün gerçekleştirdiği röportajlardan okuyabilirsiniz. Fehmi Yağlı’nın hac ayetlerini tefekkür eden yazısının internet abonelerinin takip edebildiği e-dergiye ilave edildiği hatırlatılmış.

www.kuranihayat.com

0212 531 30 30

kuranihayatbilgi@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 12:24
banner12
YORUM EKLE

banner19