Kur'an meali yarışmasının ödülleri verildi

174 bin kişinin katıldığı Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması'nın Türkiye geneli ve İstanbul Anadolu yakası ödülleri, İstanbul'da sahiplerini buldu

Kur'an meali yarışmasının ödülleri verildi

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Kur'an'ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu'nun Türkiye genelinde ve online olarak 61 ülkede gerçekleştirdiği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının ikincisi olan “Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması”nın Türkiye geneli ve İstanbul Anadolu yakası ödülleri, İstanbul'da sahiplerini buldu.

126 cezaevinden yarışmaya başvuran 2 bin 484 mahkûmdan biri Türkiye 4.’sü olurken, 8’i il birincisi, 7’si il ikincisi, 6’sı da il üçüncüsü oldu. Kur’an-ı Kerimi okumaya ve anlamaya teşvik eden yarışmaya başvuranların yüzde 63.8’i 20 yaş altı gençlerden geldi.

61 ülkeden katılımla rekor başvuru

Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması, KAB Platformu ve Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün yanı sıra Türkiye genelinde faaliyet gösteren 85 proje ortağı kulüple birlikte organize edildi. 61 farklı ülkeden 174 bin 399 kişinin müracaat ettiği yarışma için Türkiye’deki 81 ilin tamamı ile 920 ilçeden kayıt alındı. Yurtdışından iştirak eden 4 bin 95 kayıtlı yarışmacı için online sınav yapıldı. Sınavlar, Türkiye genelindeki 843 okulun 7 bin 891 sınıfında 10 bin 737 gözetmen eşliğinde gerçekleştirildi. Türkiye genelinin yanı sıra 76 il ve 20 ilçede de ayrı ayrı ödül törenleri düzenlenen yarışma, ortaokul, lise, yetişkinler, din görevlileri ve online olmak üzere 5 ana kategoride yapıldı.

Kur’an-ı Kerim'i okumaya ve anlamaya teşvik eden yarışmaya başvuranların, yüzde 30.3'ünün 14 yaş ve altı ve yüzde 33.5'inin ise 14-19 yaş arası olmak üzere yüzde 63.8’inin 20 yaş altından gelmesi dikkat çekti. Yarışmaya erkeklere nazaran hanımlar yüzde 60’lık oranla daha fazla rağbet gösterdi. Türkiye’nin 126 cezaevinden yarışmaya 2 bin 484 mahkûmun başvurması da dikkat çekti.

13 Nisan 2014 Pazar günü saat 20.00'de Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreni, Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Hafız Erhan Mete'nin Kur’an’ı Kerim Tilaveti ile başladı, Aziz Mahmud Hüdayi Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Efe'nin okuduğu Kur’an’ı Kerim Meali ile sürdü.

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıllarda da bu tür yarışmaların devam edeceğini söyleyerek, organizasyon heyetine ve yarışmaya katılanlara teşekkür etti. Kur'an'ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Başkanı Abdurrahman Katlan'ın selamlama konuşmasının ardından, ödül törenine katılanların akıllı telefonlarıyla katılıp birincinin tablet bilgisayar, ikincinin akıllı telefon, üçüncünün ise MP3 player kazandığı “online mini sınav” gerçekleştirildi.

Gecenin heyecanla beklenen ödül töreni bölümünde ise A, B, C ve D kategorilerinde ilk 10'a girenler açıklandı ve dereceye girenlere umre, nakit ödül, tablet bilgisayar, MP3 player gibi çeşitli ödüller takdim edildi.

17 Umre ödülünden biri Medrese-i Yusufiye'ye

Yarışmada kategorilere göre dereceye giren toplam 17 kişiye de umre ödülleri verildi. Anadolu yakasındaki sınavda derece yapanlar arasından yapılan çekilişle 2 kişi umreye gitmeye hak kazandı. Bu iki kişiden birisinin Ümraniye E tipi cezaevi mahkumu Mehmet Emin A. olması dikkat çekti çekti.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk, “Yarışmayla Kur'an’ın hayatın her anında kullar için en önemli rehber olduğunu hatırlatmayı ve Kur'an'ı anlayarak okuma konusunda toplumun geniş kesimlerinde farkındalık oluşturmayı hedefledik. Başvuru sayısının 174 bini geçmesi, iyi anlatıldığında ilahi mesaja olan ilginin artacağını göstermektedir. Bu yarışma, Türkiye genelinde yapılan resmi sınavlar haricinde, en fazla katılımın gerçekleştiği yarışma oldu. 61 ülkeden katılımcının aynı anda yarıştığı bir yarışmaydı. 20 yaşın altındaki gençlerin ve cezaevindekilerin yoğun ilgi göstermesi sevindirici bir gelişmedir. KAB Platformu’nun 6 yıl önce yaptırdığı bir ankete Türkiye’de ilahi mesajı önemseyip Kur’an-ı Kerim’in baştan sona mealini okuyanların oranı yüzde 5’i geçmemekteydi. Şimdi bu oranın birkaç kat arttığını gözlemleyebiliyoruz. İlgi gösteren herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Naim Güleç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 10:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26