Kur'an hadimi unutulmadı

Hafız Mehmed Ali Gültekin Taşova’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Kur'an hadimi unutulmadı

Hafız Mehmed Ali Gültekin Taşova’da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Taşova Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hafız Mehmed Ali Gültekin’in öğrencilerinden olan Musa Temiz’in aşrı şerif okuması ile başladı.

Araştırmacı Yazar Hüseyin Menç, Hafız Mehmed Ali Gültekin ‘in hayatı ve Mısır İskenderiye’de 17 ay esir kaldığı dönemde yaşadığı olayları anlattı. Gültekin’in Filistin cephesinde esir düştüğünü ve İngilizler tarafından Mısır  Seydi Beşir esir kampına götürüldüğü ve buradan eşi Ümmühan hanıma 5 adet mektup ile fotoğraf gönderdiğini söyledi.

Menç, 1887 yılında Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğan ve küçük yaşta hafız olan Gültekin’in Amasya  ve İstanbul’da eğitimini ilerlettiği, yıllarca Kur’an kursu öğretmenliği yaptığını belirtti.

Taşova’da 1940 yılında Müftülük görevine getirilen ve ilçenin ilk Müftüsü ünvanına sahip olan Gültekin’in yüzlerce öğrenci yetiştirdiğini anlatan Menç, 19 Mayıs 1980′de Amasya’da hayatını kaybeden Gültekin’in çok tesirliği Kur’an-ı Kerim okuması güzel sesi ve mükemmel kıraati ile tanındığını ifade etti.

Programda, Hafız Mehmed Ali Gültekin”in torunu Abdurrahman Gültekin ve öğrencilerinden Musa Temiz, Hafız Mehmed Ali Gültekin”i anlattı. Başkent Elektrik Dağıtım  A.Ş. Genel Müdürü Ömer Faruk Gültekin de aile adına bir konuşma yaptı. Destek Merkez Cami imam hatibi Hasan Koçak’ın okuduğu aşrı şerif sonrası Hafız Mehmed Ali Gültekin’in “Ben hayattayım sevgili zevcem” isimli sergi gezildi.

Programa, Amasya Müftüsü İsmail İpek,Taşova Belediye Başkanı Özgür Özdemir, Taşova Müftü vekili Hüseyin Aytaş, Zile Müftüsü İlyas Akyazı, Hafız Mehmed Ali Gültekin’in yakınlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2013, 21:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13