Kültür ve sanat dünyasından havadisler

Kültür ve sanat dünyasına dair öne çıkan gelişmelerden bir derleme hazırladık.

Kültür ve sanat dünyasından havadisler

Arka Kapak dergisi veda etti

Üç yıldır aylık periyotlarla yayınlanan kitap ve kültür dergisi Arka Kapak dün Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla 36. sayı ile okurlarıyla vedalaştığını duyurdu. Yapılan açıklamadan bu üzücü kararın alınmasına ekonomik gelişmelerin yol açtığını öğrendik. Bağımsız ve özgün duruşuyla farklı yazılar okumaya alıştığımız bir dergiydi Arka Kapak. Sadece kapak çizimleri için bile arşivlenmeyi hak ediyordu. Kültür ve edebiyat dünyamıza katkılarından dolayı dergi ekibine teşekkür ediyoruz.

Böyle bir haberi tam da dergideki Mustafa Özel’in Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Sahnenin Dışındakiler kitabı üzerine yazdığı değerlendirmeyi okuduktan sonra almak daha bir acı oldu. Mustafa Hoca meseleyi Tanpınar’ın bahsi geçen kitaptaki şu cümlelerinden yakalamış: “Avrupa’ya giderken kendime mahsus iyi kötü bir dünyam vardı. Onun içinde yaşıyordum. Avrupa’da çok başka türlü bir âlemle ve bilhassa fikir denen şeyle karşılaştım. İyi hocalar ve hakikaten büyük insanlar tanıdım. Bizim şüphe dahi etmediğimiz bir yığın meselelerle karşılaştım. Bunlar beni çarçabuk sardılar. O zaman hülya ile yaşadım. Yani memleketimizi uzaktan bu fikirlere ve bu meselelere göre düşünmeye başladım. Dönünce büsbütün şaşırdım. O zaman öğrendiklerimin bir işe yaramayacağını anladım. Şimdi sağa sola başvurup duruyorum.”

Vefat edeli 56 yıl olmasına rağmen Tanpınar’ın huzursuzluğunun ve sorduğu sorularının peşine düşülmediğine dikkat çekiliyor yazıda.

(Yazının tamamını okumak isteyenler buradan ulaşabilirler: //www.arkakapak.com/sahnenin-disindayiz/)

Okuma listeleri ne kadar faydalı?

Bu hafta edebiyat, muhabbet ve kültür dergisi Şiar, sinema dergisi Hayal Perdesi ve kitap dergisi Okur’un yeni sayıları raflardaki yerini aldı. Okur dergisi bu sayısında okuma listelerini masaya yatırmış. Derginin konuya yönelik önemli isimlerden aldığı görüşler oldukça ilgi çekici. Mesela Handan İnci’nin konuyla ilgili verdiği görüşten kısa bir bölüm aktaralım: “Çok yakınlarım dışında kitap tavsiye etmeyi sevmem. Herkesin bir ‘okuma kaderi’ olduğunu düşünürüm. Başıma gelen olaylar gibi, karşımıza çıkan kitaplar da belirliyor bizi.”

İsmet Özel: “Okumanın rehberi okumaktır”

Okuma listeleri üzerine Galip Tahiroğlu‏ @TahirogluGalip’nun Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar da oldukça faydalıydı. Son noktayı İsmet Özel’den yaptığı bir alıntıyla koydu diyebiliriz: “Ne okumamı tavsiye ediyorsunuz? Bu tatsız soru da hep karşıma çıkıyor. Tatsız diyorum, zira okumayı ciddiye almış birinin bu türden bir soruyla kendini ve başkalarını meşgul etmesi hem bezginlik verici hem de hem de abestir. Ona doktorların hayatından ümit kestikleri hastaya uyguladıkları diyeti vermek gerek. Okumayı ciddiye alan kişiler neden ‘Ne okumamı tavsiye edersiniz?’ sorusu sormaz. Çünkü kitaplar insanı kitaplara götürür. Kitapların kendileri zenginliklerini ve yetersizliklerini ele verirler. Okumanın rehberi okumaktır.”

Fatih Sultan Mehmet üzerine yeni bir kitap

Türk ve dünya tarihine derin izler bırakan büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmed’in hayatını ve hükümdarlık yıllarındaki faaliyetlerini konu alan monografik bir çalışma, adını taşıyan Fatih Sultan Mehmed Vakıf Üniversitesi’nin (FSMVÜ) prestij eserlerinden biri olarak yayımlandı. Fahameddin Başar Hoca’nın editörlüğünde hazırlanan kitapta makalelerin yanı sıra İstanbul’da Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa edilmiş külliye, cami, medrese, hisar gibi tarihi yapıların günümüzdeki durumlarını gösteren fotoğraflara da yer verilmiş.

Fatih Sultan Mehmed ve dönemi üzerine yaptıkları çalışmalarla tanınan 19 akademisyenin makalelerinden oluşan kitap, Fatih Sultan Mehmed’in devlet adamlığını, askeri dehâsını, ilmî ve sanatkâr yönlerini kapsamlı şekilde ele alan kıymetli bir çalışma.

Son İstasyon yayın evi değiştirdi

Jay Parini’nin, Tolstoy’un karısı Sofya Andreyevna’nın, doktorunun, çocuklarının, can yoldaşı Çertkov’un ve sekreteri Bulgakov’un günlüklerinden ve mektuplarından yararlanarak, tarihi gerçeklere dayandırarak yazdığı Son İstasyon adlı romanı bu defa Alfa Yayınlarından çıktı. Kitabın daha önceki baskısını Kırmızı Kedi yapmıştı.

Sinema dünyası

Mahmut Fazıl Coşkun son filmi “Anons” ile 75. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Film, önümüzdeki günlerde Türkiye'de de vizyona girecek.

Balkanlar'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan hasta, yaşlı, yaralı, kadın ve çocukların dağlarda verdiği ölüm kalım mücadelesini anlatan “Göç Yolu Elveda Balkanlar” filminin 15 Eylül’den itibaren özel gösterimleri başlayacak. Senaryosunu ve yönetmenliğini Turgut Ural’ın, yapımcılığını ise Mustafa Şengün’ün üstlendiği film Türkiye genelinde 21 Eylül’de vizyona girecek.

Artık Vincent Van Gogh’un hayatı “At Eternity’s Gate” ile beyazperdede. Yönetmenliğini Julian Schnabel’ın yaptığı ve ünlü sanatçı Vincent Van Gogh’un hayatının son günlerini anlatan At Eternity’s Gate‘den ilk fragman yayınlandı. Film, dünyada 16 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ancak Türkiye’de ne zaman gösterime gireceği henüz açıklanmadı.

İstanbul Modern’den gençlere ayrıcalık

İstanbul Modern Salı günleri 18—25 yaş arası gençlere 14.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz. Bu saatler arasında İstanbul Modern’e giden genç arkadaşlar sergiler, özel etkinlikler ve atölyelere ücretsiz katılabilecekler.

Köşe yazılarından seçmeler

Mahmut Erol Kılıç Hoca yeni vazifesi sebebiyle Yeni Şafak gazetesinde yaklaşık 2 yıldır devam ettirdiği köşe yazılarına bir mola vereceğini açıkladı.

Tarih kompleksler üzerinden yazılsa ortaya nasıl bir tablo çıkar? Ya da toplumsal komplekslerin toplumların tarihindeki rolü nedir? Bu soruların cevabı için Süleyman Seyfi Öğün Hoca’nın 10 Eylül Pazartesi günü Yeni Şafak yayınlanan köşe yazısı okunabilir.

(https://www.yenisafak.com/yazarlar/suleymanseyfiogun/tahran-zirvesinden-sonra-2047233)

Toplum olarak öne çıkan komplekslerimizden (bu kelimeyi Süleyman Seyfi Öğün Hoca’nın yazısında kullandığı anlamıyla kullanıyorum) biri de sanırım “yol gösterici” ve “lider” olmak. Meseleyi farklı bir düzlemde ele alması hasebiyle Şükrü Hanioğlu’nun 9 Eylül Pazar günü Sabah gazetesinde yayınlanan yazısına paralel bir okuma yapmak için başvurulabilir.

(https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hanioglu/2018/09/09/golgede-kalan-istisncilik)

Sonbaharın artık kendisini hissettirdiği şu günlerde sorgulamaya ve düşünmeye biraz ara verip kadim şiirin sesinde gönlümüzü ve ruhumuzu dinlendirelim diyorsanız Turan Kışlakçı’nın Ajans Haber internet sitesinde “Hâfız-ı Şirazi ile Hüzünler Kulübesi’nde” başlığıyla yayınlanan yazısına bir göz atın derim.

(https://m.ajanshaber.com/amp/yazarlar/turan-kislakci-20/hafiz-i-sirazi-ile-huzunler-kulubesinde-438545)

Hazırlayan: Munise Şimşek

 

Yayın Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 12:30 Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 12:16
banner25
YORUM EKLE

banner26