Kültür Kervanı Urfa'dan geçti

‘Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı etkinlik programını Şanlıurfalı şair, yazar ve kültür dostlarıyla kutladı.

Kültür Kervanı Urfa'dan geçti

Türkiye Yazarlar Birliği’nin 35. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Ankara’dan yola çıkan ‘Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı Şanlıurfa’da mola vererek etkinlik programını medeniyet kentinde Şanlıurfalı şair, yazar ve kültür dostlarıyla kutladı. Programa Şanlıurfa’nın geleneksel ‘Şiir Meclis’i ve Otantik Sıra gecesiyle İki Göz mağarasında başlandı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç‘in katılımlarıyla şereflenen gecede Şanlıurfalı şairler saz heyetinin Urfa türkülerini seslendirmesi ile geç vakitler kadar sürdü.

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Büyük Anfi konferans salonunda gerçekleştirilen Kültür programı, TYB Genel Başkan Yardımcı Ahmet Fidan’ın Ankara’dan gelen şair, yazar ve yöneticileri tanıtımıyla başladı.

Şairlerin şiirlerini okumasıyla başlayan söyleşi konferans kısmıyla devam etti. Programın konferansı ise, ‘35.yıl sonra Kemal Edip Kürkçüoğlu’ idi. Rahmetli K. Edip Kürkçüoğlu Şanlıurfa’nın kültür, edebiyat ve manevi hayatına kalemi ve düşünceleri ile hizmet etmiş önemli bir şahsiyettir. Maalesef vefatından sonra Urfalılardan gerekli ilgiyi de görmemiştir. TYB 35. yılında bu muhterem zatı anarak vefasını göstermiştir.

Dr. Mehmet Sılay Kemal Edib Kürkçüoğlu’nun Resulullah (SAV) Efendimize yazdığı ‘Naat’ı okumasıyla söyleşinin takdimi ile TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan yaptı. Doğan, Şehir kavramı ve şehir kimliği üzerinde durduğu konuşmasında, “Şanlıurfa  bugüne kadar kimliğini koruyarak gelmiş ilk 10 şehrimiz arasında yer almıştır. Şehir şairleri, kültürleriyle kimliklerini oluşturur. Şanlıurfa Nabi’si ile M.Akif İnan’ı ile kültür kimliğini bugünlere getirmiştir” dedi.

Kurtoğlu, Kürkçüoğlu’nun hayatından kesitlerle edebiyatımıza, kültürümüze, tasavvufi hayatımıza yaptığı hizmetleri anlattı. Yusuf Turan Günaydın ise Kemal Edip’in hocalık  dönemindeki ders notları üzerine yaptığı çalışmalardan bahsederek kültür ve medeniyetimize katkılarını dile getirdi.

Toplantı sonunda resim sergisi gezilirken aynı zamanda yazar okur buluşması da gerçekleştirildi.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 11:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13