Kulpsuz fincan bağışlarınız bekleniyor

Genç Boşnaklar Derneği İstanbul, 11 Temmuz Çarşamba günü Srebrenitsa soykırımını anlamlı bir etkinlik ile anacak.

Kulpsuz fincan bağışlarınız bekleniyor

Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek üzere iki ülke arasında bir köprü oluşturan Genç Boşnaklar Derneği İstanbul (GBDİ), Srebrenitsa Soykırımını anlamlı bir etkinlik ile anıyor.

Srebrenitsa’nın 17. yıldönümü nedeniyle, GBDİ, 11 Temmuz 2012 Çarşamba günü saat 12.00 ile 20.00 arası Taksim Meydanı’nda “Şto Te Nema” (Niye Yoksun?) Srebrenitsa Soykırım Anıtı projesini hayata geçirecek.

Türkçesi “Niye Yoksun?” olan ‘’Şto Te Nema?’ projesi, 2. Dünya savaşından sonra Avrupa’da yaşanmış en büyük soykırım Srebrenıtsa Soykırımı için: (BM) Birleşmiş Milletler tarafından korunması gereken Srebrenitsa ve çevresindeki 8 binden fazla Müslüman erkek ve çocuğun, Temmuz 1995’te sistematik biçimde hunharca katledilmesine cevaben oluşturulan “kamusal bir anıt”.

Şto Te Nema?” adlı bu kamusal anıt, her Srebrenitsa Soykırımı yıldönümünde, yakınlarını bu soykırımda kaybetmiş aileler başta olmak üzere, dünyadaki tüm Bosna-Hersekli aileler ile konuya duyarlı tüm ailelerce bağışlanan fincanlarla canlandırılmakta ve tamamlanılmaya çalışılmakta.

Srebrenitsa ve çevresindeki 8.372 Müslüman erkek ve çocuktan, bugüne kadar ulaşılmış ve defnedilmiş Srebrenitsalı sayısı, 5.336’dır. 3.036 Srebrenitsalı kurbanın akıbeti ise hâlâ meçhul. Anıtı oluşturmak üzere 2004 yılından itibaren bağışlanmış fincan sayısı, her yıl ulaşılan ve defnedilen kurbanlara karşılık olarak yapılmış yeni bağışlarla artmakta; defnedilen Srebrenitsalı kurban sayısına yaklaşmakta. Bugüne kadar bağışlanan fincanların sayısı ise 4 bine yaklaşmış.

Her yıl başka bir ülke ve şehirde sergilenen fincanlarla canlandırılan Şto Te Nema?” Anıtı, senede bir defa sokaklarda, meydanlarda olmak üzere sıradan insanlar tarafından kurulmakta sonra da kaldırılmakta. Ziyaretçiler ve yoldan geçenler, tüm gün boyunca sunulan kahveleri, her bir “soykırım kurbanını temsil eden” fincanları doldurarak bırakmakta, onların anısına, “Şto Te Nema?Srebrenitsa Soykırım Anıtı’nı oluşturmaktadır.

Şu an için sabit bir fiziki yeri olmayan ve akıbeti meçhul 3 bini aşkın kurbanın bulunup defnedilmesine kadar geçici nitelikte kalacak olan “Şto Te Nema?” anıtının ölümsüzlüğü, kamuoyunun aktif katılım ve desteğine bağlı. Bu insanlık ayıbının bir daha tekrarlanmaması, adaletin gerçekleşmesi için birlik ve beraberlik ruhuyla yapılacak katkı ve katılımlar, Srebrenitsa’daki soykırımı hafızalara kazıyacak; sürekli hatırlanmasını ve bu insanlık ayıplarının bir daha tekrarlanmamasını sağlayacak.

11 Temmuz 2012 Çarşamba günü, İstanbul Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek “Şto Te Nema?” Srebrenitsa Soykırım Anıtı projesi için, Bosna usulü “kulpsuz” kahve fincanı bağışı da kabul edilecektir.

Bosna usulü “kulpsuz” fincan bağışına, Bosna’da yaşanmış bu insanlık trajedisine duyarlı olan herkes katılabilir.

Bugüne kadar “Şto Te Nema?’’ Srebrenitsa Soykırım Anıtı gerçekleştirilmiş şehirler:

- Saraybosna, BOSNA-HERSEK

- New York, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

- Tuzla, BOSNA-HERSEK

- Lahey, HOLLANDA

- Stockholm, İSVEÇ

- Burlington, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Düzenleme Komitesi adına irtibat:

GSM :0(531) 961 81 40

E-Mail :gbdistanbul@gmail.com

Web :www.gbdt.org ; www.stotenema.org

 

Volkan Yahşi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 23:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13