Kudüs ruhu Kıbrıs'taydı

Lefkoşa'da bir Kudüs gecesi düzenlendi.

Kudüs ruhu Kıbrıs'taydı

20. yılında Kıbrıs’ta faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdüren Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD) Lefkoşa şubesi tarafından organize edilen programa katılım oldukça yoğundu. Geçtiğimiz günlerde YDÜ Kütüphanesi Salon 4’te gerçekleşen programa yaklaşık 1000’e Türk ve yabancı öğrenci ve halktan isimler katıldı.

“Özgür Mabet, Özgür Kudüs, Kutlu Vatan” sloganıyla gerçekleşen programa Türkiye ve Kıbrıs’tan bir çok sivil toplum örgütü de teşrif ettiler.  ESKAD’ın Lefkoşa, Lefke, Girne, Güzelyurt, Mağusa şubelerinden katılımların haricinde, İHH genel başkanları, Uluslararası Kıbrıs Öğrenci Derneği İshak Arslan, KKTC Engelliler Derneği Başkanı Ömer Suay katılım gösterdi.

Saat 19.00’da İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın ardından, ESKAD Lefkoşa Şube başkanı Abdullah Küçük açılış konuşmasında “Kudüs’ün elbet bir gün gerçek sahiplerine teslim edileceği ve Kudüs’ün gerçek mirasçılarında bu salonda ki ruhu taşıyanlar olduğu” vurgusunu yaptı.

Küçük’ün ardından ESKAD Genel Başkanı Recep Günaydın selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıkarak “Programa katılan tüm sivil toplum kuruluşlarına, öğrencilere ve halktan insanlara teşekkür ederken, bu muazzam kalabalığın bugün burada toplanması, Kudüs’te ve mazlum coğrafyalarda zulüm gören kardeşlerimiz için bir umut olacaktır inancındayım ve bu inançla daha çok çalışmamız gerek” vurgusunda bulundu.

Günaydın’ın ardından sahneye çıkan Küçük bir kız çocuğun okudu Kudüs şiiri izleyenleri yer yer duygulandırırken, şiir ayakta alkışlandı.

Daha sonra sahneye çıkan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, şiirden dolayı küçük kız çocuğunu tebrik ederken, “Kudüs ruhunun bugün burada yeniden canlandığını gördüğünü, Kudüs ve diğer coğrafyalardaki kardeşlerin tek umudunun burada toplanan kalabalık olduğunu ve Siyonist İsrail’in hiçbir şekilde amaçlarına ulaşamayacağını ve kazananın elbet Müslümanlar ve inanlar olacağının” vurgusu yaparak, Mavi Marmara’da yaşananları ve Kudüs’ün şu an ki durumu hakkında konuşmalarını yaptı.

Kudüs mihbendarı Bülent Deniz’de dünyadaki Siyonist devletlerinin Kudüs üzerindeki oyunlarını tarihten örnekler vererek çarpıcı bir şekilde açıkladı.

Program çokça beğenilen kum sanatı Kudüs özel gösterisiyle devam ederken, kum sanatı gösterisi ilgiyle izlenildi.

Yoğun geçen program ezgi sanatçısı Yusuf Karaburç’un ezgileriyle son buldu.

Programın ardından katılımcılara teşekkür edilirken, plaket takdiminde bulunuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 10:22
YORUM EKLE

banner19