Konya'nın bereketi bitmek bilmiyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, K+ adıyla üç aylık periyotlarla şehir kültürü dergisi çıkarmaya başladı..

Konya'nın bereketi bitmek bilmiyor

 

Bazı şehirler vardır ki adını birçok alanda duyurmayı başarmıştır. Hele de Anadolu’da bir şehirse burası, ayakta kalmak için, sesini duyurmak için yapması gereken birçok şeyin olduğu aşikârdır. Konya gibi bir şehrin elbette böyle uğraşlara pek de ihtiyacı yok. Tarihteki yeriyle, Mevlana’sı ile ve coğrafî özellikleri bakımından Konya Anadolu’nun gözbebeği şehirlerinden biridir.

Konya dergileri sever

Benim dergilerle olan yakınlığım Konya dergileriyle başlar. Çerağ, Eylül, Aşiyan gibi dergiler ilk takip ettiğim ve yazdığım dergilerdendir. Aradan geçen uzun zaman içerisinde de yine Konya’da çıkan dergiler edebiyat gündeminde önemli yer tutan dergilerden olmuştur. Bunda Konya’nın havasından suyundan başka, orada bu işlere gönül vermiş işinin ehli insanların varlığı da etkili olmuştur. İbrahim Demirci, Abdullah Harmancı, Mehmet Harmancı, M. Ali Köseoğlu, Ümit Savaş, Vural Kaya, Bekir Biçer, Köksal Alver ve birçok isim Konya’dan uzun bir solukla memlekete seslenmeye devam ediyorlar. Sadece bu isimler bile başlı başına bir dergi için yeterlidir diyebilirim.

Belediye de boş durmuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi de şehrin bu dopdolu kültürel atmosferinden yararlanmak istemiş ve bu isimleri bir araya getirerek K+ adıyla üç aylık periyotlarla şehir kültürü dergisi çıkarmaya başlamış. Editörlüğünü M. Ali Köseoğlu’nun yaptığı derginin ilk sayısı, Konya’ya ve bu isimlere yakışan bir sayı olmuş. Bir şehir kültürü dergisinde olması gereken her şeyin yanında olması gereken isimler de bir araya getirilmiş. Dergi ayrıca yayınlanan metinlerle bir edebiyat dergisi özelliğini de barındırmakta.

İlk sayının ağırlıklı konusu Konya. Konya şehrinin kalbine dokunan yazılar dergide Köksal Alver, Mustafa Armağan, Mustafa Özçelik, Mehmet Kahraman gibi yazarların kaleminden okuyucuya ulaşmış. Dergide ayrıca şehir kültürü, şehir ve edebiyat ağırlıklı yazılar da yer alıyor.

Belediye dergilerinin soğuk yüzüne K+’da rastlamıyoruz. Çünkü bu dergideki amaç, klâsik belediye dergilerinde rastladığımız belediyeyi ihya etmek değil. Konya’da güzel şeyler olduğunun bir göstergesi olmak için yola çıkmış K+.

Kimler var kimler…

Derginin ilk sayısında Arif Ay, A. Vahap Akbaş, Sadık Yalsızuçanlar, Saim Sakaoğlu, Vural Kaya, Salih Zengin gibi isimler yer alıyor. Edebiyat çevresinden isimlerin yer alması da dergiyi sıradan bir belediye dergisi olmaktan çıkarıp, nitelikli bir dergi kimliğine büründürüyor.

Umuyorum ki dergi bu çizgide yayınına devam ederse,  yeni sayıları merakla beklenen bir dergi olacaktır. Çünkü samimiyetle yapılan her şey bu topraklarda kabul görmüştür.

 

Mustafa Uçurum haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2012, 11:01
YORUM EKLE

banner19

banner13