Konya'da Necip Fazıl rüzgârı

Necip Fazıl, vefatının 30. yılında bütün yönleriyle Konya’da örnek bir proje ile anılıyor.

Konya'da Necip Fazıl rüzgârı

Bugünlerde Konya’da önemli etkinlikler gerçekleşiyor. İçeriğine bakıldığında Türkiye’de bir ilk denilebilecek bu etkinliklerin teması üstad Necip Fazıl Kısakürek. Vefatının 30. yılında üstadı bütün yönleriyle anmayı amaçlayan etkinliğin mimarı bütün bir Konya. Valilik, Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediyeleri, Üniversiteler, Ticaret ve Sanayi Odası ve şehrin diğer sosyal ve kültürel kuruluşları böylesi büyük bir organizasyonun mimarları.  Bu proje önemli görülmüş olmalı ki devletin en yüksek makamı yani Cumhurbaşkanlığı da etkinliği destekliyor.

Etkinliğin içeriği

Etkinliğin üst başlığı “Necip Fazıl Anma Etkinlikleri” başlığını taşıyor. İçeriğinde ise şunları görüyoruz:

1-Üniversite öğrencileri arasında deneme, şiir ve mektup yarışması.

2-Lise öğrencilerinin katılabileceği mektup yarışması.

3-N. Fazıl için ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri düzeyinde biyografi çalışması.

4-Hat sanatı ile Necip Fazıl’ın şiirleri

5-Necip Fazıl’ın Çile, Bab-ı Ali, Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Aynadaki Yalan, Çöle İnen Nur, Hikayelerim  isimli eserlerinin basılıp lise ve dengi okullarda ve programlarda dağıtımı.

6-Üstad’la ilgili belgesel film hazırlanması.

7-Hatıralarda Necip Fazıl kitap ve belgeseli.

8-Yaklaşık 5.000 kişinin katılımının hedeflendiği Necip Fazıl’ı toplu okuma programı.

9-Şiir dinletileri, tiyatro ve film gösterimleri, sergiler, Necip Fazıl Sempozyumu.

10-Otuz kitap, otuz yazar konferansları.

Üstad’ın Esselam’ı

Bu projenin son başlığı içindeki etkinliğe Mustafa Özçelik de katıldı. Konferans-söyleşi biçiminde gerçekleşen bu etkinlikte otuz yazarın her biri üstadın bir eserini genç izleyicilere anlatıyor. Özçelik de “Esselam” kitabı üzerine bir söyleşi yaptı. Bu eser üstadın Hz. Peygamber’i konu alan manzum bir eseri. Diğeri ise nesir dilinin zirveye çıktığı “Çöle İnen Nur”u.

İki eser arasında kıyaslama elbette yapılabilir ama Esselam, kendi içinde tek başına değerlendirmeli. Zira geleneğimizde var olan ve pek çok şaheserin yer aldığı manzum Siyer-i Nebi çalışmalarının cumhuriyet devrindeki ilk örneğidir bu eser. Bu bakımdan hem Peygamber edebiyatı geleneğini ihya etmiş hem de kendinden sonra yazılacak eserlere bir zemin oluşturmuştur.

Söyleşide bu eser vesilesiyle peygamberimiz anıldı, ona selam verildi, salavat getirildi.

30 Kitap 30 Yazar söyleşisine katılacak isimler şöyle: D. Mehmet Doğan, Abdullah Harmancı, Arif Ay, Mustafa Armağan, Alim Kahraman, Şükrü Karatepe, Turan Koç, Muzaffer Doğan, Dursun Gürlek…

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 23:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13