Konya'da 'Kur'an ve Sünnet İlişkisi' üzerine konuşuldu

TYB Konya Şubesi'nde Prof. Dr. Fikret Karapınar ''Kur'an ve Sünnet İlişkisi'' başlıklı bir konferans verdi.

Konya'da 'Kur'an ve Sünnet İlişkisi' üzerine konuşuldu

TYB Konya Şubesi’nin Konya İl Halk kütüphanesi’nde 22 Ekim Cumartesi günü düzenlediği programda, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekan yardımcısı Prof. Dr. Fikret Karapınar, “Kur’ân ve Sünnet İlişkisi” konulu bir konferans verdi.

İnsanlık tarihi boyunca hiçbir ilahi kitabın peygambersiz gönderilmediğini, Kur’ân’ın da Allah’ın insanlar arasından seçtiği bir peygamber aracılığı ile anlaşılabileceğini; ne vahiysiz bir peygamberin ne de peygambersiz bir vahyin olamayacağını söyleyen Karapınar, hadis’siz bir din’in peygamber’siz bir din demek olduğunun altını çizdi.

İslâm’ın, Kur’ân ve Sünnet olmak üzere iki temel kaynağa dayandığını vurgulayan Karapınar, bu tartışmanın günümüze ya da bin dört yüz yıl öncesine dayanmadığını, insanlık tarihi kadar kadim bir tartışma olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Bütün peygamberleri, Hıristiyanlığı ve Yahudiliği de içine alan bir tartışmadır. Kader tartışması da İslâm öncesi, diğer peygamberlerin ümmetleri arasında da tartışılan bir konudur.”

Kur’ân ve Sünnet’in ayrıştırılmasının çok zor olduğuna dikkat çeken Fikret Karapınar, imanla, amelle iç içe geçmiş birçok rivayetin olduğunu ve bu ifadelerin hayatın içinden olduğunun açıkça görüldüğünü söyledi. Pozitivizmin egoları, ene’leri, ben merkezli düşünmeyi çok tahrik ettiği, aşırı derecede kendimize güven duymayı körüklediği için araştırma yapmaya gerek duymayan, sancı duymayan bir âlim kitlesi oluştuğunu söyleyen Karapınar, vahyin keyfiyetinin ancak Peygamberle anlaşılabileceğine işaret etti.

Birçok mezhep imamı, müçtehit, âlim ve Hz. Mevlâna’dan da örnekler veren Fikret Karapınar, Kur’ân ile Sünnetin mânâ olarak aynı şeyler olduğunu, birinin olmamasının diğerinin de olamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Program sonunda konuşmacı Prof. Dr. Fikret Karapınar’a günün anısına katılım belgesini Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar takdim etti.    

Yayın Tarihi: 24 Ekim 2016 Pazartesi 10:42 Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 10:42
banner25
YORUM EKLE