Konya'da Çocuklara Yönelik Örnek Proje: Güle Oynaya Camiye Gel

Konya'da başlatılan 'Haydi Çocuklar Camiye' projesiyle tüm Konya genelinde 7-14 yaş arası kız/erkek tüm çocuklar 40 gün sabah namazına gelirse kendilerine bisiklet hediye edilecek.

Konya'da Çocuklara Yönelik Örnek Proje: Güle Oynaya Camiye Gel

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya İl Müftülüğü, milli ve manevi değerlere bağlılığın artırılması ile çocuklara güzel hasletler kazandırılması amacıyla 7-14 yaş aralığındaki kız/erkek çocuklara yönelik örnek bir projeyi başlatıyor. Çocukları camiyle buluşturacak olan ve “Güle Oynaya Camiye Gel” adı verilen proje için hazırlanan protokol, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya İl Müftülüğü arasında imzalandı.

Başvuruların en yakın caminin imamına yapılacağı projede son başvuru tarihi ise 25 Haziran.

Proje çocuklarımıza güzel hasletler kazandıracak

İmzalan protokolün ardından açıklama yapan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a projeye öncülük ettiklerinden dolayı teşekkür etti. Çocuklar ve gençler için hazırlanan cami merkezli projelerin çok önemli olduğunu dile getiren Poçanoğlu şunları söyledi: “Camilerimiz; İslâm'ın özünde yer alan dayanışma, birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan ibadet merkezlerimizdir. Tarih boyunca camilerimiz, Müslümanların birlik ve beraberliğini pekiştiren mekânlar olmuşlardır. Camilerimiz hiç bir zaman ayrılıkların, anlaşmazlıkların ve düşmanlıkların körüklendiği yerler olmamıştır. Birlik ve beraberlik içerisinde bizleri bir araya getirirken camilerimiz, bu birlikteliğin neticesinde de ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz başta olmak üzere, derdi ve problemi olan kardeşlerimizden de haberdar olmamıza katkı sağlamaktadır.

İmzalan bu projeyle çocuklarımıza cami sevgisi aşılanırken, çocuklarımızın camiye gelmesinin özendirilmesi ve bunun yanında güzel ahlakın, helal kazanmanın ve yine merhamet gibi pek çok güzel hasletlerin çocuklarımıza kazandırılması sağlanacaktır. ”

Camilerimiz çocuklarımızla cıvıl cıvıl hale gelecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, camiyi merkeze alan böyle önemli projeyi uygulamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi ve projenin ayrıntılarını açıkladı: “7-14 yaş aralığındaki kız-erkek bütün çocuklarımızdan 18-25 Haziran tarihleri arasında nüfus cüzdan fotokopileriyle birlikte mahalle camilerine giderek kayıt olmalarını istiyoruz. Hocalarımız kayıtlarını yapacaklar, sonra bizler kayıtları toplayacağız ve sayıyı belirleyeceğiz. 1 Temmuz itibariyle de süreç başlamış olacak. 30 Ağustos’ta tamamlanacak projede 40 gün sabah namazına gidecek çocuklarımız için hocalarımız bir kayıt tutacak.

Çok sayıda katılım olmasını arzu ediyoruz. Çünkü Konya belde-i muhayyeredir, Anadolu’nun kalbinde Selçuklu başkentidir. Çocuklarımızın böyle bir proje ile camiye devamını sağlıyor olmak bizim için büyük bir mutluluk. Gösterdiği hassasiyet dolayısıyla İl Müftümüze ve cami imamlarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Camilerimizin sabah namazında çocuk sesi ile yankılanması hepimizin özlemidir. İnşallah Konya’nın camileri bu yaz tatilinde çocuklarımızın neşesi ve koşturmacası ile cıvıl cıvıl hale gelecek.”

Yayın Tarihi: 19 Haziran 2018 Salı 14:07 Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza esat kurtlu
Hamza esat kurtlu - 4 yıl Önce

Ama kücük camilerde yok olsa iyi olur bizim cocuklarımızda istiyor gitmeyi

banner19

banner36