Konutları siyasetin gücü yıkıyor!

İlmi Etüdler Derneğinin Tez Sunumlarında, 21 Aralık Çarşamba günü “İstanbul'un Kentsel Dönüşümü” tartışılacak.

Konutları siyasetin gücü yıkıyor!

İlmi Etüdler Derneğinin akademik çevresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan tezlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, tez yazarının edindiği tecrübe ve bilgiyi paylaşmak amacıyla düzenlediği İLEM Tez Sunumları Murat Şentürk'ün sunumuyla devam ediyor. Şentürk, 2011 yılında İstanbul Üniversitesinde hazırladığı “Kentsel Müdahaleler Açısından İstanbul” başlıklı doktora tezini 21 Aralık Çarşamba günü saat 19.00-20.30’da paylaşacak.

Şentürk bu tezde, 1980 sonrasında siyasetin İstanbul'a nasıl, neden ve hangi araçlarla müdahale ettiğini ve bunların kentte meydana getirdiği dönüşümleri incelemiştir. Kentsel müdahaleler kapsamında, iktidarların kentsel toplumsal hayatı etkileme kapasitesine sahip olan konuta yönelik kentsel müdahaleler, üretim ve ticaret mekânlarına yönelik kentsel müdahaleler ve kamusal mekânlara yönelik kentsel müdahaleler gibi üç temel alanda aldığı kararları ve yaptığı uygulamaları değerlendirmiştir. Bu müdahaleleri ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemi kapsamında derinlemesine mülakat, doküman inceleme teknikleri kullanmıştır. İstanbul'a yönelik kentsel müdahalelerin temel amaçları Şentürk'e göre şu şekilde özetlenebilir: Yıkımın estetiği, inşanın cazibesi, siyasetin gücü. Müdahalelerde bu ortak tema yer alırken kente verilecek kimlik konusunda farklı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Murat Şentürk 2004 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. İ.Ü Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde "Yoksulların Yaşam Stratejileri: Küçük Mustafa Paşa ve Balat Örnekleri" başlıklı teziyle yüksek lisansını 2008'de tamamladı. Yine aynı bölümde "Kentsel Müdahaleler Açısından İstanbul" başlıklı teziyle doktorasını 2011 yılında bitiren Şentürk halen Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yer: İlmi Etüdler Derneği Konferans Salonu

Zaman 21 Aralık 2011 Çarşamba, 19.00–20.30

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 05:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13