Koleksiyoncuların ilgi odağı: Kartpostallar

Özel günlerden tarihe, manzaradan tebriğe kadar farklı konuların işlendiği kartpostallar, günümüzde pek kullanılmasa da koleksiyoncuların hala ilgisini çekiyor.

Koleksiyoncuların ilgi odağı: Kartpostallar

Bir tarafta damga ve adres kutusu, diğer tarafta boş mesaj alanı. Kartpostallar eskiden iletişim kurmanın hızlı ve kolay bir yoluydu. 27 Şubat 1961’de ABD Kongresi posta yoluyla gönderilmek üzere özel yazdırılmış kartlara izin veren bir yasa çıkardı. Aynı yıl John P. Charlton ABD’de kartpostalın telif hakkına sahip ilk isim oldu. Ancak daha sonra telif hakkını H. L. Lipman’a sattı.

İlk hükümet kartpostalı ise saman renkli bir kağıttı. 1 Ekim 1869 tarihinde Avusturyalı Korrespondenz Karte tarafından kullanıldı. Avusturya, 3 ayda yaklaşık 3 milyon posta kartı sattı. Bu büyük başarıdan sonra Almanya, İsviçre, İngiltere de kendi posta kartlarını üretmeye başladı. Avusturya kartpostalı bastıran ilk ülke olsa da fikri düşünen ilk ülke değildi. Bu kartlar hükümet tarafından onaylandı ancak yasa gereği devlete ait kartpostalların "posta kartı" adını taşıması gerekiyordu. Özel yayıncıların da kartpostal bastırmasına izin veriliyordu fakat bunlar hükümetin ürettiklerinden daha pahalıydı.

Fotoğraftan önce sanat eserlerinin seri basımı için yeterli teknoloji yoktu Baskı teknolojisinin ortaya çıkmasıyla özel baskı kartpostallar da üretilmeye başlandı. Değişen ve gelişen teknoloji kartpostalların daha parlak ve canlı renklerde basılmasını sağladı.  Kartpostalların geçmişten günümüze kadar standart ölçüsü değişmeden kaldı. Geniş konu yelpazesiyle bu kartlar ayrıca gezginler için de ekonomik bir hatıraydı. Doğum günleri, özel günlerde verilen hediyelerin arasında kartposttallar da yer alıyordu. Tarihsel kartlarda savaş, sosyal problemler, sel, yangın, doğal afetler gibi insanları etkileyen olaylar vardı.

Sanat kartları ise, eski kartpostallarda muhtemelen en önemli kategoriydi. Manzara ve tebrik kartından daha farklıydı. Kişilerin özel ilgilerine göre düzenleniyordu ve fiyatları daha yüksekti. Sanatçılar yaptıkları kartpostalları satarak ek gelir yaratıyordu. Fotoğraf kartları ise bir bakıma sanat kartlarıyla benzerdi. Günümüzde eski dönemdeki kadar kullanılmayan kartpostallar, koleksiyoncuların ilgisini çekmeye devam ediyor. 

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2018 Pazartesi 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26