Köle pazarları 1858'de kaldırıldı

Doç. Dr. Abdülkadir Gül Birlik Vakfı Erzincan Şubesinde "Osmanlı Toplumunda Kölelik" konulu bir konferans verdi.

Köle pazarları 1858'de kaldırıldı

Doç. Dr. Abdülkadir Gül "Medeniyet Okumaları" kapsamında Birlik Vakfı'nın Erzincan Şubesinin konuğu idi. "Osmanlı Toplumunda Kölelik" konulu bir konferans veren Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkadir Gül, kölelik kavramının dünya ve din literatüründeki karşılığına değinerek, Osmanlılarda köleliğin hangi şartlarda ve nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Doç. Dr. Gül, Harem’de, Enderun ve Kapıkulu’nda, tersanelerde, büyük çiftliklerde "ortakçı" adıyla kölelerin bulunduğuna değinerek, "Bursa ve Selanik’teki dokuma tezgâhlarında köleler sahipleriyle ücret mukabili anlaşarak çalıştırılmıştır." dedi.

Köleler daha çok merkez bölgelerde idi

Kölelik ile ilgili bilgilere daha çok Tereke defterlerinde, Kadı, Gümrük, Bâb-ı âli ve Topkapı defterlerinde rastlandığına değinen Doç. Dr. Gül, köleliğin merkezde yoğunken, taşraya doğru azaldığına değindi.

Gül, Osmanlı'da Enderun denilen bürokrasi kesiminin köle kökenlilerden meydana geldiğini, Pencik sistemi denilen yapının da, Kapıkulu teşkilatındakilerin de kölelerden oluştuğunu açıklayarak, Osmanlılarda köleliğin sınırsız olmadığını belirtti.

Köle pazarları 1858'de kaldırıldı

Doç. Dr. Abdülkadir Gül, zenci kölelerin 7 yıl, beyaz kölelerin ise 9 yıl hizmet ettikten sonra azad edildiklerini dile getirerek, köle pazarlarının Osmanlı’da 1858 yılında kaldırıldığını söyledi.

Osmanlı ve İslâm hukukuna göre kölelere nikâh kıyılmadığı, bir insana nikâh kılınabilmesi için hür olması gerektiğini ifade eden Gül, kölelerle nikâh kıymama geleneğinin Kanuni Sultan Süleyman döneminde bozulduğuna dikkati çekti.

Cariyeler eğitim görürlerdi

Ayrıca hareme alınan cariyelerin pek çok alanda eğitim gördüklerini; 23 yaşından büyük cariyelerin Edirne sarayına, gözde cariyelerin ise padişahın sarayına gönderildiğini belirterek, bazılarının da Enderun’dan ehl-i örfle evlendirilip, Anadolu’ya gönderildiklerini söyledi.

Dinleyicilerden gelen pek çok soruya da cevap veren Gül, marabalık kavramının, reaya takımının, gedik usulü ile miri arazi ve ulufe kavramlarının Osmanlı’daki karşılıklarını da açıkladı.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2013 Çarşamba 22:03 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 22:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26