Klasik sanatlar 81 ilde

İlki 8 Şubat Cumartesi günü Bursa Ulu Camii’nde yapılacak olan ve 81 ilde gerçekleşecek 81 seminerde, klasik sanat ustaları anlatılacak.

Klasik sanatlar 81 ilde

Klasik sanatlar konusunda bilinci artırmak, her bir dalının ayrı ayrı tanıtımlarını yapmak ve en güzel örneklerini sunmak için yola çıkan İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi, on yıl sürecek ve 81 ilde 81 sergi 81 seminerden oluşan büyük bir proje hazırladı.

“Anadolu’da Klasik Sanatlar” adlı proje ile hat, tezhip, minyatür, katı’, ebru, cilt, çini, kalem işi, edirnekâri, kündekâri, sedef kakma, naht gibi klasik sanatların yeni nesillere taşınmasını amaçlıyor.

Proje sayesinde Anadolu’nun sadece bazı illerinde tanınan ve uygulanan klasik sanatlar, ülkenin her köşesine ulaştırılmış olacak. 81 ilde gerçekleşecek 81 seminerde, klasik sanatları ustaları anlatacak. Proje kapsamında sergi ve seminerlerin yanı sıra, içinde Türk klasik sanatlarına ait nadide eserlerin yer aldığı kataloglar ve özel eserlere ait tıpkıbasımlar da hazırlanarak geniş kitlelere dağıtılacak.

“Anadolu’da Klasik Sanatlar” başlıklı projenin ilk durağı, yüzyıllar boyunca klasik sanatların en güzel şekilde icra edildiği Bursa. Üç gün devam edecek etkinlikler 8 Şubat 2014 Cumartesi günü “yaşayan en büyük hat sanatı müzesi” özelliğini taşıyan Bursa Ulu Camii’nde yapılacak sergi ve seminerle başlıyor. Saat 13.00’te gerçekleşecek seminere hattat Hasan Çelebi, Prof. Uğur Derman, Semih İrteş ve Hilmi Şenalp gibi klasik sanatların önemli temsilcileri katılacak. Aynı saatte, 170 sanatkârın hazırladığı 100 eserden oluşan sergi ziyarete açılacak. Etkinlikler 9 Şubat Pazar günü saat 12.00’de Merinos Kültür Merkezi’nde 125 sanatkârın hazırladığı 70 levhadan oluşan bir sergi ve Prof. Uğur Derman ve Prof. Dr. Çiçek Derman’ın “Klasik Sanatlar” konulu semineri ile devam edecek.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen yaklaşık 100 sanatkârın katılacağı etkinlikler, Bursa’daki tarihi mekân ziyareti, kültür sanat söyleşileri ve İznik gezi programı ile son erecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 22:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26