Kiyarüstemi sinemasına yakın plân

Sinema e-dergisi Hayal Perdesi’nin eylül-ekim 2012 tarihli 30. sayısının dosya konusu Abbas Kiyarüstemi sineması.

Kiyarüstemi sinemasına yakın plân

Sinema e-dergisi Hayal Perdesi’nin eylül-ekim 2012 tarihli 30. Sayısı http://www.hayalperdesi.net adresinde yayında!

Hayal Perdesi’nin bu sayıdaki dosya konusu Abbas Kiyarüstemi sineması. Zeytin Ağaçları Altında, Yakın Plan, Kirazın Tadı, Rüzgâr Bizi Sürükleyecek, Şirin gibi birbirinden değerli filmlere imza atan İranlı usta yönetmen Kiyarüstemi’nin sineması daha önce tartışılmayan veya farklı açılardan gündeme gelen yönleri ile inceleniyor. Dosyada Köker Üçlemesi, Şirin, Aslı Gibidir filmlerinin ele alındığı yazılarla birlikte, filmlerinde yolculuk temasını ve gerçeklik meselesine nasıl baktığını irdeleyen yazılar da yer alıyor.

Derginin vizyon sayfalarında bu sayıda, Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Araf, Rusya’nın yeni kuşak yönetmenlerinden Andrey Zvyagintsev’in filmi Elena, Reis Çelik’in Berlin’de ödül kazanan yeni yapımı Lal Gece ve Don DeLillo’nun eserinden sinemaya David Cronenberg tarafından uyarlanan Cosmopolis üzerine eleştiri yazıları bulunuyor.

Hayal Perdesi’nin “Türk Sineması Araştırmaları” bölümünde Türk sinemasının nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden Metin Erksan üzerine Kurtuluş Kayalı’nın yazdığı bir makale ve yönetmeni yakından tanıyan sinema tarihçileri Agâh Özgüç ve Giovanni Scognamillo’yla Erksan hakkında yapılmış iki söyleşi yer alıyor.

Derginin “Perspektif” sayfalarında, Amerikan toplumunun aksayan yanlarını Kara Şövalye Üçlemesi üzerinden okuyan Ali Aslan Batman’in politik ve ideolojik alt metnini ortaya koyarken, “Açık Alan” bölümünde Barış Saydam Türkiye’de öne çıkan sinema bloglarını bir soruşturma kapsamında ele alarak, internet ortamının sinema eleştirisinde yarattığı değişime dikkat çekiyor.

“Belgesel Odası”nda bu sayıda, Tuba Deniz 1001 Belgesel Film Festivali’nden Mustafa Ünlü’yle belgesel üzerine bir söyleşi gerçekleştirirken, “Kamera Arkası”nda M. Abdülgafur Şahin ve Koray Sevindi İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dünyanın pek çok bölgesinde çekimleri gerçekleştirilen tanıtım filminin günlüğünü tutuyor. “Neden Film Seyrediyoruz?” sorusunu ise bu sayıda sinema yazarı İhsan Kabil cevaplıyor.

Hayal Perdesi’nin yeni ve eski sayıları www.hayalperdesi.net adresinden okunabilir, PDF formatında indirilebilir. Dergi içeriğini tamamlamak üzere sinema dünyasındaki gelişmelere dair yorum yazıları ve haberlerle her gün güncellenen web sitesini Facebook ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz. Sosyal medyada aktifliği ile tanınan Hayal Perdesi son olarak iPad uygulamasını da ücretsiz olarak sunuyor. iPad’e özel tasarımı ile daha hareketli bir okuma sağlayan uygulama buradan indirilebilir.

 

İlknur Yıldırım haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2012, 00:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13